Lato pełne atrakcji na sanockim zamku

Wystawy plenerowe i czasowe, piknik historyczny, Beksiński, koncerty pianistyczne, kino letnie. To tylko niektóre atrakcje, które czekają na odwiedzających Muzeum Historyczne w Sanoku. O wszystkich wydarzeniach, planach i turystach opowiada Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Wystawa Beksińskiego

W warszawskim Koneserze otworzyliśmy przed trzema tygodniami wystawę „Beksiński w Warszawie”, która cieszy się ogromną popularnością. O skali zainteresowania świadczy najlepiej 20 tys. sprzedanych dotychczas biletów. Wystawa obejmuje blisko 70 oryginalnych dzieł Mistrza. Z naszego punktu widzenia kluczowa jest przy tej okazji promocja Muzeum Historycznego w Sanoku wraz z Galerią Beksińskiego. Dlatego mocno zaakcentowaliśmy fakt, że prace artysty pochodzą głównie z naszych zbiorów, że są to dzieła magazynowe, a zatem wystawa stała w muzeum jest nadal czynna i dostępna dla odbiorców z kraju i zagranicy. Wierzymy, że będzie to bodziec dla tysięcznych rzesz turystów, by odwiedzić sanocką Galerię Beksińskiego.

Poza tym sądzę, że warto było przypomnieć Beksińskiego w Warszawie, bowiem w ostatnich latach w stolicy nie realizowano wystawy sanockiego geniusza o zbliżonej skali. Prace będą prezentowane w Koneserze do 5 września, a równolegle do naszej, w Warszawie otwarto dwie mniejsze wystawy malarstwa Beksińskiego. Dzieła z tzw. japońskiej kolekcji prezentowane są w Agra-Art na wystawie „Beksiński Paryż Osaka Warszawa”, z kolei w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w dłuższej – przynajmniej trzyletniej perspektywie – prezentowanych będzie dwadzieścia obrazów z prywatnego zbioru Piotra i Anny Dmochowskich. Tym samym nastąpiła pewna synergia i chyba możemy powiedzieć, że jest to ewidentni rok Beksińskiego w Warszawie.

Wystawy czasowe

W tym roku plan wystaw czasowych jest dość intensywny. Gorąco zachęcamy do odwiedzania prezentowanej aktualnie wystawy plenerowej Arkadiusza Andrejkowa. Przybliża ona realizowany przez niego od kilku lat, niezwykle wartościowy i oryginalny projekt, który już dawno wykroczył poza granice Podkarpacia, czyli słynny „Cichy Memoriał”. Cieszymy się, że możemy zaprezentować tego artystę szerszej publiczności, w szczególności w okresie letnim, kiedy jest spory ruch turystyczny. Wierzymy, że w ten sposób Arkadiusz Andrejkow ze swoją sztuką dotrze do szerokiego grona turystów z całej Polski.

Druga dostępna obecnie wystawa prezentuje twórczość Stefana Kątskiego – malarza emigracyjnego, żołnierza, artysty i konserwatora, niezwykle zasłużonego dla kultury polskiej. Wystawa pokazuje obrazy zakupione z kolekcji montrealskiej w 2019 roku. Niebawem, bo w przyszłym tygodniu 23 lipca będziemy otwierali kolejną wystawę czasową, tym razem artysty ze środowiska monachijskiego, ale znanego i związanego z ziemią sanocką, czyli Tomasza Wojtowicza. To kolejny lokalny akcent, który chcielibyśmy zaprezentować.

W sierpniu przygotowujemy się natomiast do potężnej wystawy szabli polskiej. Upamiętni ona 100. rocznicę wprowadzenia słynnego wzoru 21. We współpracy z naszym zaprzyjaźnionym kolekcjonerem będziemy mogli zaprezentować 100 unikatowych szabli polskich. Z pewnością będzie to wielka gratka nie tylko dla bronioznawców, ale także dla wszystkich miłośników historii.

Piknik historyczny

24 lipca będziemy gościli grupę rekonstrukcyjną Sarus z Preszowa. Będzie to projekt transgraniczny, słowaccy przyjaciele uświetnią nam czas podczas pikniku historycznego, na którym zaprezentują dawną broń, umundurowanie, będą pokazy fechtunku oraz efektowne pokazy ogniowe. Wzorem poprzedniego roku chcemy kontynuować podobne wydarzenia, jako cieszące się szczególnym zainteresowaniem ze strony sanoczan.

Koncert pianistyczny

25 lipca Fundacja Pianistyki Polskiej organizuje w murach naszego zamku ogólnopolski cykl koncertowy „Harasiewicz w polskich zamkach i pałacach”. Podczas koncertu zaprezentują się najmłodsze i największe talenty w skali całego kraju. Swoją grę zaprezentuje m.in. zaliczany do czołówki pianistycznej Yehuda Prokopowicz.

W lecie odbędzie się również wystawa plenerowa przypominająca 100. rocznicę uchwalenia Traktatu Ryskiego, którą zamkniemy trzylecie, upływające pod znakiem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Już jesienią, we wrześniu przygotowujemy się do otwarcia wystawy dotyczącej bitwy chocimskiej. Gwoli przypomnienia, w bieżącym roku świętujemy 400-lecie jednego z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego i warto je przypomnieć, zwłaszcza, że ta rocznica zdaje się upływać bez szerszego zainteresowania i nagłośnienia. Gościem specjalnym będzie dr Radosław Sikora – wybitny znawca husarii, autor wielu poczytnych książek, w których nie tylko dogłębnie przebadał, ale również rozpropagował tę wyjątkową formację. Zaplanowany jest także wykład prof. Wojciecha Polaka, autora biografii hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

„Soul” i kino letnie

15 sierpnia na dziedzińcu zamkowym – wzorem poprzednich lat – odbędzie się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu zespołu „Soul”. W każdy sierpniowy piątek natomiast zapraszamy w imieniu naszym oraz głównego organizatora – Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka, na pokazy filmów w ramach kina letniego na zamku sanockim. W najbliższych planach jest również wystawa malarstwa Anny Marii Pilszak, artystki, której w Sanoku nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.

Turyści dopisują

Ruch turystyczny jest w tym momencie bardzo zadawalający, jednak ze szczególną uwagą przypatrujemy się statystykom. Mamy świadomość, że i ten sezon może z wiadomych względów ulec skróceniu. Tym bardziej zależy nam na tym, by w okresie letnim zamek ugościł możliwie największą liczbę turystów z kraju i zagranicy. Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć wyniku z roku ubiegłego, kiedy to – pomimo dwóch lockdownów – zamek odwiedziło blisko 60 tys. osób. Statystki za tegoroczny maj i czerwiec są bardzo obiecujące, co nastraja optymistycznie. Dodatkowo powróciły grupy zorganizowane, coś czego nam w ubiegłym roku bardzo brakowało. Do tego w ograniczonym zakresie wracają także turyści zagraniczni. Serdecznie zapraszamy.

Rozmawiała Dominika Czerwińska