Fotowoltaika - za i przeciw. Szanse i zagrożenia związane z montażem paneli solarnych

Fotowoltaika – za i przeciw. Szanse i zagrożenia związane z montażem paneli solarnych

W ciągu kilku ostatnich lat rynek fotowoltaiki w Polsce wystrzelił. Boom na panele solarny jest faktem, jednak popularność energii ze Słońca nie powinna przysłaniać realnych korzyści i zagrożeń związanych z tą technologią. W takim razie jakie są argumenty za montażem lub odrzuceniem fotowoltaiki? Poznasz je dzięki lekturze poniższego artykułu.

Szanse

Zacznijmy od potencjalnych szans i korzyści, jakie wynikają z posiadania fotowoltaiki.

Rosnące ceny energii

Ceny prądu rosną – takie są fakty. Podwyżki dotyczą zarówno osób indywidualnych i gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw oraz instytucji. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy cen energii będzie kontynuowany, a wręcz przyspieszy w najbliższych latach. Dlatego zdecydowanie warto w jak największym stopniu ograniczyć pobór drogiego prądu z publicznej sieci energetycznej, a właśnie na to pozwala fotowoltaika.

Dzięki panelom solarnym budynek samodzielnie produkuje prąd ze Słońca, więc w mniejszym stopniu korzysta z energii z sieci. Z kolei w przypadku nadwyżek, które notuje się głównie latem i które polegają na tym, że produkcja energii z fotowoltaiki przewyższa zapotrzebowanie, istnieje możliwość oddania ich do sieci i odebrania w razie potrzeby. Odpowiednio zaprojektowana i profesjonalna zamontowana instalacja solarna może obniżyć zużycie prądu o więcej niż połowę.

Niezależność energetyczna

Poprzez zmniejszenie ilości prądu pobieranego z sieci publicznej fotowoltaika zwiększa niezależność od zakładu energetycznego. Przekłada się to wprost na ochronę przed wzrostem rachunków za prąd. Ponieważ energia ze Słońca jest całkowicie darmowa, po kilku latach użytkowania, gdy inwestycja w instalację się zwróci, właściciel może korzystać z bezpłatnego źródła energii.

Dopłaty do instalacji

Kolejnym argumentem przemawiającym za montażem fotowoltaiki jest dostępność publicznych dotacji. Dofinansowania do instalacji pozwalają na obniżenie kosztu inwestycji nawet o kilkadziesiąt procent. Istnieje możliwość skorzystania z dotacji na poziomie zarówno krajowym, jak i lokalnym. Gdy pomimo wzięcia dofinansowania będzie potrzebne dodatkowe finansowanie, rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy czy na stronie: https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Zagrożenia

Przejdźmy teraz do potencjalnych zagrożeń, które wynikają z montażu fotowoltaiki czy to w domu, czy w firmie.

Zmiana warunków sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek

Jak wspomnieliśmy, nadwyżki prądu wytworzonego latem, a właśnie w tym czasie następuje szczyt produkcji fotowoltaiki, są oddawane do sieci, po czym w razie potrzeby, np. zimą, można odebrać je w proporcji 80%, czyli w ilości pomniejszonej o 20% oddanej wartości. To atrakcyjne warunki, jednak fakt, że wynikają z ustawy, sprawia, że mogą zostać zmienione właściwie z dnia na dzień. Coraz częściej słychać zresztą opinie – pochodzące również z kręgów bliskich władzy – że konieczna jest korekta systemu rozliczeń z prosumentami energii.

Otwarcie postuluje się radykalne obniżenie korzyści wynikających z możliwości odebrania 80% nadwyżek oddanych do sieci, a to może podważać opłacalność całej instalacji. Nie da się ukryć, że prawdopodobieństwo takich zmian istnieje realnie – w taki sposób postąpiły zresztą władze wielu innych krajów, w których początkowo system opustów wyglądał atrakcyjniej niż obecnie.

Wysoki koszt inwestycji

Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych to dla większości Polaków spora kwota, a zarazem największa bariera przed montażem fotowoltaiki. Jeśli dysponujesz odpowiednią sumą, ostateczny wybór opłacalności inwestycji należy wyłącznie do Ciebie, jednak podejmij go z pełną świadomością korzyści, szans i zagrożeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj