Rzepedka zdobyta! FOTORELACJA

 

Już 12 osób zdobyło Koronę Ziemi Sanockiej. 25 lipca odbyła się  wycieczka w ramach projektu „Korona Ziemi Sanockiej” na Rzepedkę. Ponad trzydziestu śmiałków stawiło się o 9.30 na parkingu naprzeciw kościoła w Rzepedzi.  Część uczestników dojechała na miejsce pociągiem. Z uwagi na trudny teren trasa uległa nieznacznej modyfikacji na odcinku Rzepedka –  rezerwat Kamień nad Rzepedzią. Uczestnicy przeszli przez wyciąg narciarski Karlików i Chatę w Przybyszowie, gdzie mogli chwilkę odpocząć. Całość trasy wyniosła ok 23 km. Wycieczka zakończyła się należną wszystkim sjestą w schronisku PTTK Komańcza. Chętni mogli uczestniczyć we mszy św. w klasztorze.

Grupa wędrowców, jak zwykle była bardzo zróżnicowana, od osób o kondycji bardzo dobrej, do „niedzielnych spacerowiczów”, którzy byli z siebie bardzo dumni, że pokonali całą trasę. Wśród uczestników znalazły się dzieci. Trudy, wędrowania, wspinaczki i słońca, które mocno operowało zwłaszcza w pierwszej połowie dnia, wynagrodziły piękne krajobrazy i barwna przyroda.

Nie obyło się bez zabawnych sytuacji, kiedy to jeden z uczestników próbował wejść wyżej. A i był również akcent śpiewno-biesiadny, kiedy okazało się, że jeden z uczestników jest solenizantem. Słowem wycieczka przebiegła w rodzinno-przyjacielskiej atmosferze.

Kiedy następna wycieczka na jeden ze szczytów Korony Ziemi Sanockiej? Najprawdopodobniej pod koniec sierpnia, niezwłocznie o tym powiadomimy, kiedy tylko poznamy dokładny termin.

Rzepedka (Rożynkania) 708 n.p.m. Widokowy, dwuwierzchołkowy szczyt w paśmie Połońskiego Wierchu, w mezoregionie Beskidu Niskiego, na gruntach wsi Rzepedź w gminie Komańcza. Południowe stoki porośnięte są porolnymi łąkami natomiast północne porasta sosnowo – jodłowo – bukowy drzewostan. Łemkowie nazywali ją Rożynkania, co oznacza „góra w kształcie rogu”. Przez szczyt przebiega pieszy odcinek Szlaku Dzielnego Wojaka Szwejka wyznakowany żółto – czarnymi barwami Habsburgów. Znajduje się na Obszarze  Chronionego Krajobrazowego Beskidu Niskiego i częściowo na obszarze włączonego do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 Specjalnego Obszaru Ochrony Ptaków Beskid Niski PLB180002.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj