W piątek 23 lipca, w Muzeum Budownictwa Ludowego odbyła się premiera fabularyzowanego dokumentu „Wieleżyński

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” – premiera na sanockim skansenie – ZDJĘCIA

 

W piątek 23 lipca, w Muzeum Budownictwa Ludowego odbyła się premiera fabularyzowanego dokumentu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” poświęconego twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianowi Wieleżyńskiemu. Jest to kolejny film Bogdana Adama Miszczaka wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw z cyklu „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” opowiada historię pioniera światowego gazownictwa i jednocześnie założyciela pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym.

Kim był Marian Wieleżyński?
Marian Wieleżyński to postać wybitna, inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego. Spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników.

Film przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński. W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

Zdjęcia do filmu realizowane były również na sanockim skansenie. Wprawne oko mogło rozpoznać wnętrza Dworu ze Święcan, apteki czy kadry z Galicyjskiego Rynku. Po projekcji zaproszeni goście wyrazili uznanie dla reżysera. Wśród zaproszonych był również burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski:
– Cieszę się, że Sanok, a dokładniej Muzeum Budownictwa Ludowego, mogło gościć ekipę, tak pouczającej produkcji. Cieszę się i zapraszam ponownie producenta Bogdana Adama Miszczaka, który ma wiele pomysłów na nowe produkcje. Sanok jest miastem gościnnym i z chęcią użyczymy miejsca na takie wydarzenia.

Producenta Bogdan Adam Miszczak serdecznie wszystkim podziękował, za wsparcie produkcji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj