Uratujmy zbiór etnograficzny, ocalmy okruchy historii

Gmina Komańcza to piękne miejsce, leży na Podkarpaciu, na południowym skraju Polski. Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „Wilk” od ponad 20 lat inicjuje, wspiera i organizuje rozmaite projekty związane z rozwojem i popularyzacją naszej gminy. Tym razem stanęło przed najtrudniejszym jak dotąd zadaniem. Musi ocalić  zbiór przedmiotów związanych z historią tych okolic, haftowanych strojów, biżuterii koralikowej i dawnych przedmiotów użytkowych.

Link do zbiórki KLIK

Założona przez Panią Darię i Stefana Boiwków Izba Kultury Łemkowskiej stanowiła nieoderwany element regionu podnosząc w ten sposób jego atrakcyjność i przyciągając duże zainteresowanie turystów odwiedzających Komańczę. Warto nadmienić, że Izbę odwiedzały znane osobistości była m.in. Elżbieta Dzikowska, której to wpis widnieje w pamiątkowej księdze gości. Izba zawsze zachwycała swą indywidualnością i oryginalnością, bogactwem kolorów i charakterystycznych. Kolekcja kultury łemkowskiej była oczkiem w głowie dla Pani Darii Boiwki, która to do ostatnich dni swojego życia udostępniała ją chętnie dla turystów. Rękodzielniczka często gościła u siebie dzieci szkolne zarówno z gminy Komańcza, jak również z terenów całej Polski. Chętnie dzieliła się swoją wiedzą z wyrobu biżuterii koralikowej, czy haftowania. Zarażała dobrą passą i inspirowała najmłodszych do haftu i wyrobu biżuterii koralikowej. Chcielibyśmy, aby zarówno kolekcja Pani Darii Boiwki jak i pamięć o niej samej zachowała się, gdyż wniosła wiele dobrego do Komańczy i pozostawiła po sobie dziedzictwo kulturowe.

Na kolekcję zbiorów kultury łemkowskiej składają się pamiątki rodzinne Państwa Boiwków, w tym przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie domowym jak: kołowrotek, żarna, misa, międlica, kosa, maślnica, młynek do kawy, skrzynia posagowa z 1912r., walizka, żelazka z duszą oraz autentyczne stroje łemkowskie pochodzące z okolic Komańczy, Łupkowa, Dołżycy, Osławicy, Prełuków, Duszatyna. Wśród perełek można wyróżnić: bluzkę damską z 1859 r., kurtkę męską z ok 1912 r., tunikę z 1907 r., spódnice z 1915-1916 r., kamizelkę damską z lat 30 XX w., kamizelkę z lat 20 XX w., chustę tybetkę z 1912 r., fartuszek z 1930 r. i wiele innych strojów. Kolekcję zbiorów wzbogacają współczesne dzieła wykonane przez Panią Darię na które składają się: biżuteria koralikowa – krywulki, kolie, i przepaski z koralików, koszule haftowane, poduszki (jaśki) haftowane, hardan, lalki w strojach łemkowskich i ikony oraz obrazy wyszywane haftem. Całość zbiorów stanowi znaczną część bogatej i interesującej kultury łemkowskiej.
W związku z dużym zainteresowaniem ze strony społeczności lokalnej jak również turystów odwiedzających region, Gmina Komańcza oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Komańczy zdecydowały się podjąć stosowne działania mające na celu odkupienie od krewnych Pani Darii Boiwki całej kolekcji kultury łemkowskiej.
Właściciele kolekcji są gotowi odsprzedać całość zbiorów w cenie 70.000,00 zł.
Dostrzegamy ogromny potencjał turystyczny w ponownym uruchomieniu Izby Kultury Łemkowskiej, gdyż będzie stanowiła dodatkową atrakcję Komańczy. Niestety jesteśmy ograniczeni czasowo, ponieważ właścicielka kolekcji chciałaby w jak najszybciej odsprzedać zbiory, a czas wakacyjny nie jest sprzyjający w poszukiwaniu dofinansowania.
Państwa przychylność i zaangażowanie w tej sprawie byłoby dla nas nieocenione. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc i wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam zakupić kolekcję
i stworzyć dodatkowy produkt turystyczny w regionie. Jesteśmy przekonani, że pozyskana kolekcja kultury łemkowskiej przyczyni się do rozwoju i podniesienia atrakcyjności gminy Komańcza.

mn