Uprawa malwy

Uprawa malwy

Malwa (Alcea) to powszechnie znana roślina, która nieodzownie kojarzy się z polskimi ogrodami. Jest starą roślina ozdobną, o pochodzeniu prawdopodobnie azjatyckim. Choć jest już nieco staromodna to obecnie jej urok odkrywany jest na nowo. Znana jest również pod nazwą prawoślaz ogrodowy lub różowy. Jest rośliną łatwą do pielęgnacji, o wdzięcznych dekoracyjnych kwiatach, a niektóre jej odmiany mają nawet właściwości lecznicze. Idealna na barwne rabaty kwiatowe lub na kwiat cięty. Nasiona wielu odmian kwiatów nabywam tutaj.

Malwa – charakterystyka i odmiany

Najbardziej popularną malwą uprawianą w naszym kraju jest malwa różowa (Alcea rosea), inaczej prawoślaz różowy. Roślina ma sztywny, wyprostowany pokrój, jest szybko rosnąca i wysoka, dorasta nawet do 2-2,5 m. Jej pędy okryte są okazałymi, lejkowatymi kwiatami, zebranymi w długie kwiatostany, które występują niemal we wszystkich kolorach, mogą być pojedyncze lub pełne. Szerokoowalne lub zaokrąglone liście są klapowane i mają matowozielony kolor.

Jedną z jej odmian jest tzw. malwa czarna (Alcea rosea „Nigra”) powszechnie znana jako prawoślaz ogrodowy, malwa lekarska czy ślaz czarny. Jej nazwa nawiązuje do kwiatów w kolorze bardzo ciemnej purpury. Jest byliną niedrewiejącą, zazwyczaj uprawianą jako roślina dwuletnia. Jej łodygę i liście gęsto pokrywają krótkie, szorstkie włoski. Jej kwiaty mają zastosowanie w lecznictwie, ponieważ zawierają substancje śluzowe, które pomagają w leczeniu nieżytu dróg oddechowych, zapalenia gardła czy chrypki.

W Polsce, choć dużo rzadziej, możemy jeszcze spotkać malwę figolistną (Alcea ficifolia) o trochę niższym wzroście (od 1,5 do 2 m wysokości), krótszym kwitnieniu i kwiatach najczęściej w odcieniach żółci.

Malwa – stanowisko pod uprawę i wymagania glebowe

Najlepsze pod uprawę malwy będzie ciepłe i słoneczne stanowisko, najlepiej zaciszne i osłonięte. Jej wymagania glebowe są przeciętne. Będzie dobrze rosła na próchnicznych, średnio żyznych podłożach, przepuszczalnych, od wilgotnych do umiarkowanie suchych. Preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, o pH 6-7.

Sadzenie malwy

Nasiona malwy wysiewamy od kwietnia do czerwca na rozsadniku lub pod osłonami. Malwy zakwitają dopiero rok lub dwa lata po siewie. Sadzonki możemy przesadzić na miejsca stałe jesienią tego samego roku co siew, wtedy powinny zakwitnąć już latem następnego roku. Możliwy jest również późny wysiew pod koniec lata, wtedy jednak musimy liczyć się z kwitnięciem dopiero po dwóch latach.

Nasiona malwy sadzimy na głębokości 2 cm, w odstępach 10 cm, najlepiej rzędami oddalonymi od siebie o 30-50 cm. Rośliny dobrze wyglądają zarówno sadzone pojedynczo jak i małymi grupkami. Pięknie prezentują się np. na tle jasnych ścian, w głębi rabaty lub w wiejskich ogródkach.

Uprawa malwy

Na stanowiskach, które narażone są na działanie wiatrów będzie konieczne stosowanie palików. Aby chronić ją przed wiatrem można sadzić ją pod płotem lub murem.

Rośliny malwy powinny być regularnie nawadniane, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Podlewamy tak aby nie moczyć liści, a tylko nawilżać glebę. Brak wody może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznej dla niej choroby rdzy. Nadmiar jednak też może być niekorzystny dla roślin i skutkować gniciem.

Oprócz podlewania ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitniętych kwiatów. Pobudza to rośliny do wydawania nowych pąków, a nawet może przedłużyć ich żywotność do 4-5 lat. Warto również 1-2 razy w ciągu sezonu zastosować nawozy mineralne.

W przypadku uprawy malwy czarnej, od czerwca możliwy jest zbiór jej kwiatów, jeśli chcemy pozyskać z nich surowiec lekarski. Kwiaty zbieramy stopniowo, w miarę ich zakwitania, najlepiej co 3-4 dni. Potem surowic suszymy w temperaturze 30-35 st.C. Kwiaty po ususzeniu powinny mieć barwę niemal czarną. Możemy je wykorzystać do przygotowywania naparów ziołowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj