Uroczystości w Parafii Prawosławnej

Uroczystości w Parafii Prawosławnej

Uroczystości w Parafii PrawosławnejPoniedziałek, 27 września dla parafian sanockiej cerkwi pw. Trójcy Świętej był dniem szczególnym. Obchodzone jest wtedy Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Należy ono do tzw. 12 wielkich świąt i jest dniem postnym. Dla chrześcijan jest ono symbolem zbawienia i zwycięstwa życia nad śmiercią, ustanowione na pamiątkę odnalezienia przez cesarzową Helenę krzyża, na którym zmarł Zbawiciel. Wydarzenie to miało miejsce w IV wieku w Jerozolimie.

 

Uroczystości w Parafii PrawosławnejW sanockiej świątyni uroczystość  celebrował  Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup przemysko-gorlicki. Władykę u wejścia do świątyni przywitał starosta cerkiewny oraz proboszcz ks. mitrat Jan Antonowicz oraz wiceburmistrz Artur Kondrat. Podczas Liturgii obecni byli przedstawiciele Miasta Sanoka Wiceburmistrz Artur Kondrat, sekretarz miasta – Bogdan Struś. Burmistrz Tomasz Matuszewski nie mógł być obecny ze względu na delegacje, którą musiał przyjąć, przekazał jednak przez wiceburmistrza Artura Kondrata pozdrowienia dla całej sanockiej parafii. W uroczystościach ks. Piotr Rymarowicz z parafii Trepcza, orędownik ekumenizmu.  Arcybiskupowi Paisjuszowi asystowało duchowieństwo dekanatu sanockiego, przemyskiego oraz gorlickiego jak również ks. protodiakon Antoni Jary.

 

Po Ewangelii ze słowem homilii do wiernych zwrócił się ks. mitrat Julian Felenczak, proboszcz parafii z Morochowa. Podkreślił on rolę chrześcijańskiego niesienia krzyża, na podstawie historii tutejszej diecezji, wzywając do życia  w prawdzie, miłości, wierze i nadziei, a nie w grzechu i złudnych obietnicach tego świata. W  czasie św. Liturgii śpiewał chór parafialny istniejący od 1992 r. pod kierownictwem Marianny Jarej.

 

Wyjątkową chwilą było wręczenie nagród przez Arcybiskupa Paisjusza: z okazji jubileuszu 60-lecia urodzin ks. mitratowi Janowi – najwyższa nagroda przyznawana przez PAKP – Order Św. równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami. Również order diecezjalny św. Maksyma Gorlickiego otrzymała małżonka ks.Jana – Irena Antonowicz. Ponadto z okazji 40-lecia święceń diakońskich otrzymał Order św. równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia protodiakon Antoni Jary.

 

Arcybiskup, dziękując w imieniu nagrodzonych i własnym, życzył władzom samorządowym i mieszkańcom Sanoka aby Pan Bóg ochraniał ich siłą życiodajnego krzyża od wszelkiego zła.

Po uroczystościach gospodarze, jak i zaproszeni goście udali się na wspólny obiad, by razem zasiąść do wspólnej agapy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj