Już w najbliższą niedzielę kwesta na rzecz ratowania starego nagrobka Kazimierza Sulmierskiego herbu Starykoń

W dniu 17 października 2021 roku organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowego nagrobka Kazimierza Sulimierskiego herbu Starykoń. Kwesta odbędzie się w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Będziemy kwestować po każdej mszy świętej.

Kim był Kazimierz Sulimierski?

Urodził się on około 1855 roku w Kaliszu. Koleje losu przywiodły go do Sanoka. Był inżynierem. W Sanoku znalazł zatrudnienie w Fabryce Wagonów i Maszyn należącej podówczas do Kazimierza Lipińskiego. Okazał się pracownikiem nad wyraz uzdolnionym i użytecznym. Był okres, kiedy był jedynym inżynierem w tej firmie, mającym ogrom obowiązków, jednak nigdy nie obniżał zawodowych lotów. Za swoje osiągnięcia inżynierskie i kierownictwo techniczne w Fabryce otrzymał srebrny medal przyznany mu przez Komisję Wystawową, Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie. Ale Kazimierz Sulimierski nie koncentrował się jedynie na Fabryce i sprawach z nią związanych.

Był też zaangażowanym społecznikiem. Mógł poszczycić się wieloma aktywnościami. I tak: Był współzałożycielem i prezesem Czytelni Chrześcijańskiej ,,OGNIWO” w Sanoku oraz aktywistą Czytelni Mieszczańskiej Należał do sanockiego SOKOŁA. Był wice sędzią przysięgłym przy Trybunale c.k. Sądu Obwodowego w Sanoku. Udzielał się w Towarzystwie Szkoły Ludowej. Kazimierz Sulimierski reprezentował nasze miasto na pogrzebie poety Adama Asnyka. Tego typu działań miał na swoim koncie znacznie więcej. Niestety, w ostatnich latach życia przyszło mu zmagać się z ciężką chorobą. Nie udało mu się z nią wygrać. Sulimierski zmarł 17.IV. 1914 roku w Sanoku na zapalenie płuc. Miał ok. 59 lat. Prosimy więc bardzo o wsparcie naszego planu odremontowania nagrobka tego zasłużonego człowieka, który swoje losy związał tak mocno i serdecznie z Sanokiem, a za wrzucane do naszych skarbonek datki z góry serdecznie dziękujemy. Ponadto informujemy, że w dniu 08.X.2021 r. odbyło się w Stowarzyszeniu Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku zebranie sprawozdawczo wyborcze, na którym wyłoniono skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej na kolejną 4-letnią kadencję. Szczegóły na stronie internetowej Stowarzyszenia i na Facebooku.