Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Światła, flagi narodów i śpiew przy Papieskiej Barce i Ławeczce – zaproszenie 

TREPCZA-MIĘDZYBRODZIE. W linii prostej te dwa miejsca upamiętniające pontyfikat pierwszego słowiańskiego Papieża dzieli zaledwie 2 kilometry. Aby jednak z Trepczy dotrzeć do Międzybrodzia po drugiej stronie Sanu trzeba nadłożyć jeszcze kilka kilometrów i przejechać przez metalowy most na Białą Górę. Ale warto… Papieska Barka to historia, której początek sięga 15 sierpnia roku 2007 i upamiętnia 10-lecie pobytu Papieża na Podkarpaciu.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II Światła, flagi narodów i śpiew przy Papieskiej Barce i Ławeczce

Powstała w czasie żałoby i tęsknoty za ukochanym Rodakiem, który nie tylko wśród Polaków budził radość i nadzieję. Gest wniesionej do błogosławieństwa ręki, pontyfikalny strój i krzyż przypominają spotkania Jana Pawła II nie tylko z rodakami, ale milionami ludzi podczas licznych po całym świecie podróży apostolskich. Dynamiczny odlew jego postaci umieszczony w oryginalnej łodzi – okrętowej szalupie ratunkowej, wielkości tej Piotrowej znad Jeziora Galilejskiego (4,5m) – przypomina szczególnie pierwsze lata pontyfikatu Wielkiego Rybaka Serc Ludzkich i Niezłomnego Sternika Łodzi Chrystusowego Kościoła. Wypisane na granitowej tablicy słowa „Nie lękajcie się . Otwórzcie drzwi Chrystusowi…” mają budzi w sercach wiarę i nadzieję, nawet w chwilach największych doświadczeń i cierpień. Flagi wielu narodów rozwieszane podczas różnych uroczystości swoim kolorytem mówią nie tylko o licznych krajach, w których młodzi trepczańscy emigranci doznali przyjaznej gościnności, ale również ukazują apostolski rozmach św. Jana Pawła II w głoszeniu Dobrej Nowiny, aż po krańce świata. Papieska Barka to już nieomal historia jednego pokolenia. Dzieci, które u jej początku z dumą wchodziły z pomocą rodziców do szalupy i śpiewały przebój „Gdy na morzu burza hula” obecnie już kończą studia i wkrótce przejmą odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny. Na przestrzeni kilkunastu lat plac przy Papieskiej Barce był świadkiem nie tylko modlitw o uzdrowienie duszy i ciała z udziałem setek ludzi z całego Podkarpacia. Kto zdoła zliczyć wspaniałe koncerty charytatywne, występy artystyczne znanego nieomal na całym świecie SOULu, Soulików, Franciszkańskich Dzwoneczków, Wesołych Nutek; orkiestr dętych, zespołów ewangelizacyjnych, różnych grup wiekowych mażoretek, pojedynczych artystów – nawet z dalekiej Afryki. Przed laty zimą dziadkowie budowali tu bożonarodzeniową atrakcję dla najmłodszych: Trepczańskie Betlejem. Była to nie tylko „Szopka pod gwiazdami”, ale cała zagroda z bogactwem figurek, także zwierzątek domowych i leśnych, które przychodzą oddać pokłon Nowonarodzonemu. Ileż radości sprawiało nie tylko dzieciom wspólne kolędowanie czy prezentacja ich milusińskich – domowych przyjaciół. Nocą w oświetlonej stajen
ce do paśnika z pachnącym sianem przychodziły sarenki na smaczny posiłek… Historia wokół „Ławeczki Papieskiej” w Międzybrodziu dopiero się tworzy; powstała w trudnym czasie panepidemii. W czerwcu 2020 roku została ekumenicznie poświęcona „siłami natury” podczas niebywałej burzy, przy ulewie, potężnych wyładowaniach i gwałtownym wietrze. Na koniec nad międzybrodzkim lasem ukazała się potężna tęcza, która w Biblii jest znakiem przymierza z Bogiem. Czas epidemii nie pozwalał na spotkania większym gronie. W ubiegłym roku miała miejsce tam „Pasterka pod gwiazdami”. Na wolnym powietrzu można było zachować bezpieczne odstępy, a zbyt lekko ubrani mogli się ogrzać przy rozpalonym ognisku. Gromki śpiew kolęd wypełnił leśną ciszę, a wiatr znad Sanu niósł hen daleko. Pasterka z udziałem zaprzyjaźnionego księdza obrządku wschodniego i składane życzenia budzą nadzieję, że już niedługo Chrystusowy Kościół będzie oddychał obydwoma płucami, o co często się modlił Jan Paweł II. Tu w Międzybrodziu Wielki Rodak na ławeczce zaprasza, by przysiąść się nad chwilę i zadumać nad pięknem stworzonego świata. Nie pyta o przynależność, ani polityczne sympatie. I wielu już tak czyni podczas spacerów czy rowerowych przejażdżek. Mamy nadzieję , że nie braknie ludzi dobrej woli i wokół tego dzieła zrodzą się piękne inicjatywy budujące jedność i niosące pomoc ludziom w potrzebie.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, które wypada w najbliższy piątek 22 października br. zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za wszelkie dobra otrzymane od Boga za Jego wstawiennictwem. Mszę św. poprzedzi modlitwa różańcowa o godz. 17:30. O godz. 21:00 w porze Apelu Jasnogórskiego z głośników na wieży kościoła popłynie śpiew „Barki”.

W Międzybrodziu św. Jana Pawła II uczcimy w niedzielę 24 października br. na mszy o godz. 9:30 w bogatej oprawie muzycznej Marka Dzioka. Po jej zakończeniu uczestnicy zostaną zaproszeni na skwer z Ławeczką, gdzie wspólnie zaśpiewają ”Barkę”- Jego ulubioną pieśń.

Serdecznie zapraszamy

pr