Jak rozliczyć PIT przez Internet? Podpowiadamy

Jak rozliczyć PIT przez Internet? Podpowiadamy

Rozliczenia podatkowe dotyczą każdego, kto osiąga dochód. Osobiste stawiennictwo się w urzędzie skarbowym z własnym formularzem PIT i jego złożenie, bardzo często wiąże się ze staniem w długich i nużących kolejach, marnujących nasz czas. Właśnie dlatego warto skorzystać z możliwość złożenia swojej deklaracji PIT przez Internet. Jak tego dokonać? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Możliwości złożenia deklaracji PIT przez Internet 

Od kilku lat, by móc złożyć swoją deklarację podatkową przez Internet, nie są wymagane żadne zewnętrzne programy. PIT Online 2022 złoży internetowo także osoba, która nie dysponuje znajomością obecnie obowiązujących przepisów. Co więcej, po złożeniu deklaracji przez Internet nie trzeba jej później drukować i osobiście zanosić do najbliższego Urzędu Skarbowego. Jakie są zatem najpopularniejsze możliwości złożenia naszej deklaracji podatkowej drogą internetową? To:

  • powszechnie wykorzystywany jest program Twój e-PIT, do którego dostęp uzyskujemy z poziomu naszej przeglądarki internetowej,
  • możemy także zdecydować się na program do składania zeznań podatkowych,
  • albo wysłać swój PIT w formie e-deklaracji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

Dostępne możliwości różnią się czasochłonnością wykonywania kolejnych kroków oraz uwierzytelnianiem użytkownika.

e-Urząd Skarbowy

Jest to najszybsza i najprostsza forma złożenia swojej deklaracji podatkowej. Wystarczy zalogować się, potwierdzić wygenerowane gotowe zeznanie PIT, które przygotowała Krakowa Administracja Skarbowa. Mamy także możliwość dopisania odliczeń, czy uzupełnienia deklaracji o należne ulgi. Składanie zeznania jest darmowe, nie ma konieczności instalacji żadnych programów. 

Aby się zalogować należy podać imię, nazwisko, PESEL lub NIP i kwotę przychodu bądź użyć profilu zaufanego.

e-Deklaracje 

To także szybka metoda umożliwiające złożenie własnej deklaracji PIT przez Internet. Pobieramy właściwy dla nas formularz, uzupełniamy go wymaganymi danymi, a następnie składamy PIT podpisując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub do podpisu uważamy danych autoryzacyjnych. Po przesłaniu otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

Specjalistyczny program 

Na rynku istnieje wiele programów do złożenia deklaracji podatkowej. Warto wybrać sprawdzony bądź zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z nią krok po kroku, a złożony PIT z pewnością poprawnie dotrze do właściwego Urzędu Skarbowego. 

Dlaczego warto korzystać z internetowych możliwość rozliczenia?

Po pierwsze, złożenie PIT online to szybszy termin zwrotu podatku. Czas oczekiwania to maksymalnie 45 dni, a nie trzy miesiące. Po drugie, złożenie PIT przez Internet przyspiesza przekazanie deklaracji do urzędu. Jeśli składamy deklaracje papierową, urzędnik musi wszelkie dane wprowadzić do systemu, co wydłuża złożenie w czasie. Złożenie deklaracji PIT online jest proste, wymaga podania jedynie podstawowych informacji. Wszystkie dostępne możliwość są całkowicie bezpieczne, gwarantując ochronę naszych danych osobowych. Do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj