„Mimo wszystko chwal…” Wybór wierszy Janusza Szubera wydany w Universitasie

W krakowskim wydawnictwie Universitas ukazał się kolejny wybór wierszy Janusza Szubera. Książka ma tytuł „Poprzednie sezony. Wiersze”, z mottem na okładce: „mimo wszystko, chwal, tak, bądź wdzięczny”. Teksty wybrał, ułożył w tom i opatrzył wstępem Jan Burnatowski.

Janusz Szuber – bardzo możliwe – inaczej ułożyłby swoje wiersze w kolejny wybór. Każdy zbiór tekstów przygotowywany osobiście przez autora miał swoją misterną architekturę, a w jej przestrzeni toczyło się „osobne” życie – wokół dyskursu o miejscu, czasie, pamiętaniu i postrzeganiu świata, redukcji i ostatecznej utracie. Za każdym razem Szuberowe wybory wierszy porządkowały to, co zostało wypowiedziane w publikowanych wcześniej tomikach, i były wyrazem mocnego autorskiego głosu.

Po śmierci poety pierwszy wybór jego wierszy przygotował do druku Antoni Libera – przyjaciel od czasów studiów, znający twórczość Janusza Szubera niejako od kuchni, redaktor wielu jego pojedynczych wierszy. Drugi wybór to spojrzenie Jana Burnatowskiego, sanoczanina, reprezentanta innego – niż Szuberowe – pokolenia. I temu „młodszemu” spojrzeniu towarzyszy szczery podziw.

„To nie jest poezja taniego pocieszenia. Poeta ma świadomość ostatecznej klęski wszystkiego, tego, że żyjąc tracimy życie” – pisze Jan Burnatowski.

Co dopowiada Szuber? „Uwierz słowom starca:/ koniec zjada początek. Narracja/ zamienia przypadkowe w konieczne/ i tak z chaosu wyłania się kosmos” (w wierszu „Długoterminowe prognozy mnie nie dotyczą”).

 

„Poprzednie sezony. Wiersze” to świadectwo lektury i interesująca propozycja czytania Janusza Szubera niejako od nowa. Ważne świadectwo. Zwłaszcza teraz, gdy poety nie ma już wśród nas.

msw

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj