„Oj jak Boża Maty po świti chodyła…” czyli koncert kolęd podkarpackiej WERNYHORY w Dwójka – Polskie Radio

 

Zespół Krajka i Wernyhora, czyli z kolędą po pograniczu. Koncert w studio Polskiego Radia im. Witolda Lutoslawskiego w Warszawie. 10.01.2022

W ostatnich dniach sanocki zespół Wernyhora podbijał muzycznie Warszawę. Najpierw 10.01.2022 r., wraz z zespołem Krajka z Przemyśla, na zaproszenie Programu Drugiego Polskiego Radia i Radiowego Centrum Kultury Ludowej dał świetny koncert kolęd z pogranicza polsko-ukraińskiego. Kolędowanie odbyło się we wspaniałym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i było transmitowane na falach Dwójka – Polskie Radio oraz w sieciach społecznościowych.

 

W Polsce okres Bożego Narodzenia kojarzony jest przede wszystkim z końcem grudnia. Są jednak w naszym kraju, o czym doskonale wiemy na Podkarpaciu, wspólnoty wiernych, które przyjście Nowonarodzonego Syna Bożego świętują na początku stycznia – czyli według kalendarza juliańskiego. Mowa tu o grekokatolikach i prawosławnych zamieszkujących między innymi wschodnie pogranicze Polski. Wernyhora i Krajka zaprezentowanym materiałem zaproponowały słuchaczom doświadczenie wschodniochrześcjańskiej ludowej mistyki związanej z narodzeniem Jezusa Chrystusa. W ramach kolędowania wybrzmiały pieśni z regionu Nadsania, Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny. Wykonane utwory były notowane przez Oskara Kolberga, Iwana Kolessę, Petra Zborowskiego, Bartosza Gałązkę i Macieja Harnę.

 

Zapis kolędowania można znaleźć w sieci: https://youtu.be/WHK007PNXA0

W kolejnych dniach zespół Wernyhora skoncentrował się na „odbierze” Nagrody specjalnej Dwójka – Programu 2 Polskiego Radia, którą wygrał w maju na 23. Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Tą nagrodą była możliwość nagrywania muzycznego materiału w studiu nagrań Polskiego Radia pod okiem znakomitego producenta muzycznego Marcina Pośpieszalskiego i reżysera dźwięku Tadeusza Miecznikowskiego. Tym samym Wernyhora rozpoczęła pracę nad swoją drugą płytą z muzyką krążącą wokół Karpat Wschodnich i pogranicza polsko-ukraińskiego.

 

Zespół Krajka i Wernyhora, czyli z kolędą po pograniczu. Koncert w studio Polskiego Radia im. Witolda Lutoslawskiego w Warszawie. 10.01.2022

WERNYHORA to sanocki zespół, który przebojem wszedł na folkowe sceny w Polsce. Grupa odniosła sukcesy w postaci Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych (2020) oraz trzech nagród (I nagroda, Nagroda im. Czesława Niemena, Nagroda Specjalna Dwójka-Polskie Radio) na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja (2021). W kolejnych miesiącach zespół pojawiał się na licznych koncertach w tym także na najważniejszych scenach festiwali world music w Polsce m.in. na scenie EtnoRozstaje w Krakowie oraz Ethno Port w Poznaniu. WERNYORA w swych muzycznych poszukiwaniach sięga głównie do muzyki dawnych mieszkańców Bieszczadu, a ich muzyczne interpretacje spotykają się z gorącym przyjęciem słuchaczy oczarowanych pięknem aranżacji instrumentalnych i wrażliwością wokalistki. Zespół z końcem 2021 r. wydał swą debiutancką płytę „Bojkowski głos Bieszczadu”, na której znalazło się sześć bojkowskich utworów w doskonałych aranżacjach pokazujących kunszt muzyczny trójki sanockich muzyków. Za sprawą artystycznej jakości nagranych na krążku pieśni płyta cieszy się patronatem medialnym Programu Drugiego Polskiego Radia oraz Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Pisma Folkowego, a CD spotkało się z gorącym przyjęciem dziennikarzy muzycznych.

 

Przeczytaj koniecznie:

Wernyhora „Bojkowski głos Bieszczadu” – wywiad z artystami