20.01.2022 Orło Szkolenie rozpoznawcze , działania taktyczne z elementami survivalu , bytowanie w lesie Fot. DWOT

TERYTORIALSI Z PODKARPACIA NA SZKOLENIU ZIMOWYM

20.01.2022 Szklarska Poręba .
Akademia Wojsk Lądowych / DWOT
Szkolenie poligonowe górskie dla żołnierzy WOT z brygad 1 , 2 , 3 , 13 i 16.
przemarsz nocny przez góry.
Fot. DWOT

Już po raz trzeci żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez tydzień uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym pododdziałów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój.

 

W ubiegłą sobotę żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili
z zimowego zgrupowania taktycznego. Dzięki uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Terytorialsi z Podkarpacia w terminie od 16 do 22 stycznia wzięli udział w szkoleniu taktycznym w trudnych warunkach zimowych. Szkolenie było prowadzone w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia z taktyki prowadzenia działań nieregularnych warunkach zimowych.

 

20.01.2021 Sienna
3 PBOT
Poligon rozpoznawczy żołnierzy z 3 PBOT.
Wejście na górę Śnieżnik.
Fot. DWOT

W czasie tygodniowego ćwiczenia żołnierze z 3. PBOT wykonywali działania taktyczne, doskonalili marsze ubezpieczone na nartach skiturowych oraz rakietach śnieżnych. W pierwszych dniach Terytorialsi uczyli się budowania mostów linowych oraz ćwiczyli w terenie  improwizowane techniki linowe. Następnie w godzinach nocnych wykonali przemieszczenie na masyw Śnieżnika. Tam też zorganizowali bazę do bytowania w samodzielnie wykonanych jamach śnieżnych oraz schronieniach typu Quinzee. Terytorialsi przebywając przez dwie doby w trudnych warunkach pogodowych, doskonalili również prowadzenie działań nieregularnych, wykonując zasadzki, napady oraz patrolowanie terenu.

 

Podczas tego szkolenia tym razem szczególny nacisk położyliśmy na pozyskanie przez żołnierzy umiejętności sprawnego działania w terenie górzystym, w związku z planowanym profilowaniem niektórych pododdziałów 3. PBOT z przeznaczeniem do walki w górach. Warunki pogodowe zdecydowanie należały do najsurowszych, lecz pomimo odczuwalnej temperatury -20 stopni i wiatru 40km/h żołnierze z powodzeniem zbudowali schronienia w śniegu oraz system wzmocnionych ubezpieczeń bezpośrednich. Po zapewnieniu warunków do długotrwałego bytowania Terytorialsi przećwiczyli również zagadnienia związane z poszukiwaniem osób zasypanych lawiną. Cele szkolenia zostały osiągnięte, żołnierze nabyli wiele umiejętności niezbędnych do prowadzenia szkolenia na naszym terenie – relacjonuje kpt. Sławomir Woch dowódca pododdziału ćwiczącego.

 

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań, jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT. Każdy dzień szkolenia był inny. Ćwiczenie  było intensywne, ale też ciekawe. Zgrupowanie było również nawiązaniem współpracy żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych.

 

Zdjęcia: DWOT

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj