Sanoczanie wsparli Przemyśl. 55 wolontariuszy, 10000 rozdanych kanapek

Wtorek był kolejnym dniem niesienia pomocy przez sanoczan Ukraińcom dotkniętym działaniami wojennymi. Przy współpracy z samorządem Przemyśla, 55   wolontariuszy pojechało na dworzec PKS do Przemyśla. 10 000 kanapek przygotowanych przez sanockich uczniów, nauczycieli, rodziców i restauratorów zostało rozdanych oczekującym na dalszy transport Ukraińcom.

– Wczoraj w ramach współpracy i podejmowanych działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy wspólnie z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem oraz radnymi Miasta Przemyśla monitorowaliśmy sytuację, jaka panuje w mieście. Ten dzień wyglądał inaczej niż zwykle, dużo większe emocje towarzyszyły mi osobiście jak i sanoczanom, którzy tak licznie dziś wzięli udział w pomocy. Gdy widzisz ludzi, którzy wysiadają z pociągu, w większości matki z dziećmi, spakowani w jedną lub dwie walizki, zadajesz sobie pytanie dlaczego? Zdarzają się też grupy obcokrajowców, którzy zwiększają liczbę osób, która potrzebuje pomocy. Miło było widzieć zaangażowanych Sanoczan, wolontariuszy, którzy tak dzielnie dziś pomagali przyjezdnym ze Wschodu. Miło było usłyszeć również od zwykłych przechodniów, podziękowania kierowane do naszych sanockich jednostek, stowarzyszeń czy żołnierzy WOT-u, którzy stacjonują w mieście, a część z nich stanowią mieszkańcy Sanoka – napisał wzruszony burmistrz Tomasz Matuszewski na swoim profilu społecznościowym.
Dziś wszyscy w Polsce tworzymy miejsce dla uchodźców, dla których nasz kraj staje się domem, wierząc, że na krótki okres. Dlatego nasza gościnność widoczna jest w każdym miejscu, zarówno w punktach recepcyjnych, wydawania posiłków czy w miejscach noclegowych.
– Wielkie gratulacje należą się prezydentowi Przemyśla wraz ze wszystkimi osobami z jego otoczenia oraz władzami wojewódzkimi i państwowymi za dobrą organizację pomocy i profesjonalne udzielanie wsparcia potrzebującym. Z inicjatywy prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz właściciela firmy Kazar Artura Kazienko, w budynku po byłym sklepie Tesco w Przemyślu, powstaje ogromne centrum pomocy humanitarnej i centrum logistyczne. Pierwsi uchodźcy trafią tam najprawdopodobniej już w środę po południu. We wtorek miejsce to zobaczył Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W Przemyślu robi się coraz tłoczniej. Mnóstwo zdezorientowanych osób czeka na naszą pomoc. Razem możemy więcej, zbudowany postawą sanoczan, którzy tak ochoczo włączyli się w pomoc potrzebującym, będziemy na bieżąco reagować na potrzeby i wspierać miasta i miejscowości, gdzie w pierwszej kolejności Ukraińcy przekraczają granicę. Sytuacja jest niestety dynamiczna i nic nie zapowiada, by konflikt miał się szybko zakończyć. Jednak wierzę, że wspólnymi siłami zdołamy pomóc wielu osobom – dodał burmistrz.
Wolontariacka akcja udała się dzięki koordynatorom Marii Kurkarewicz i Wacławowi Bojarskiemu.