30 lat Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia

30 lat Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia

Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Na przestrzeni wielu lat niesie pomoc osobom niepełnosprawnym, udziela wsparcia sanockiemu szpitalowi oraz innym placówkom. Fundacja to przede wszystkim ludzie – wolontariusze o wielkich sercach, dzięki którym udało się pomóc już tak wielu osobom.

To już 30 lat ….

Fundacja Zdrowia na rzecz szpitala zaczęła swoją misję już w 1968 roku, choć był nią wówczas Społeczny Komitet Pomocy Szpitalowi.
Najważniejszym celem Fundacji jest niesienie wszechstronnej pomocy sanockiemu szpitalowi oraz osobom niepełnosprawnym. Fundacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie 26 marca 1992 roku.

Powołanie Fundacji było impulsem spowodowanym bardzo trudną sytuacją jaka panowała na początku lat 90-tych w sanockim szpitali, gdzie brakowało wszystkie. Fundacja wsparła wówczas placówkę i podarowała jej żywność, lekarstwa, środki opatrunkowe, klisze RTG oraz inne materiały, jak strzykawki czy środki czystości. Podarowane rzeczy pomogły przetrwać szpitalowi. W tym czasie Fundacja nawiązała kontakt z władzami samorządowymi oraz z organizacjami charytatywnymi z Francji, Belgii, Niemiec, Anglii i Szwajcarii. Co zaowocowało nieodpłatną dostawą leków, sprzętu medycznego oraz środków czystości.
– Fundacja aktywnie włączyła się w ten proces poprzez organizacje transportu i pokrywanie kosztów, a także zabezpieczenia pobytu osób, które powyższe dary przywoziły – wspomina Józef Baszak, prezes Fundacji.

Na początku lat 90-tych udało się zakupić nowoczesne łóżka porodowe oraz wyposażyć odział noworodków. Zakupiono aparaturę do badania gruczołu tarczycy, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, nowoczesne USG, EEG, przenośne RTG, wideoendoskopy, holtery – sprzęty, które zrewolucjonizowały diagnostykę w Sanoku.

– Lekarze sanoccy otrzymali do dyspozycji aparaturę medyczną, którą dawniej oglądali w klinikach lub podręcznikach akademickich. To dzięki tym urządzeniom nasi lekarze rozszerzyli spektrum swoich możliwości, wprowadzili nowe metody leczenia i zajęli się profilaktyką wielu schorzeń – dodaje.

Fundacja finansowała także zakup narzędzi chirurgicznych, urządzeń monitorujących czynności życiowe, jak kardiomonitory, pulsoksymetry oraz inną aparaturę wykorzystywaną na co dzień w przeprowadzaniu wielu operacji.

– Mieszkańcy ziemi sanockiej zyskali możliwość korzystania z dobrodziejstw współczesnej medycyny za sprawą wytrwałej, mozolnej, ale przede wszystkim wolontariackiej pracy członków Fundacji – kontynuuje.

Fundacja nie tylko wyposażała szpital w niezbędny sprzęt, ale także prowadziła liczne, nieraz skomplikowane technicznie trudne prace remontowe. Dzięki ich wykonaniu poprawił się komfort leczenia pacjentów. Wyremontowano odział chirurgii, ortopedii, położniczo-ginekologiczny, chorób wewnętrznych, zakaźny, pracowni endoskopii, poradni urologicznej, alokacji kardiologii. Odnowiono sale chorych, gabinetów zabiegowych, sanitariatów, korytarze poczekalni. Fundacja miała znaczący wpływ na powstanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Fundacja organizowała kwesty uliczne, koncerty, aukcje i loterie. Zebrane pieniądze zostały przekazane na zakup przenośnego aparatu rentgenowskiego. Fundacja była jednym ze sponsorów i włożyła w osiągnięcie tego celu wiele zaangażowania i trudu.

-Fundacja działa dzięki darczyńcom, to właśnie dzięki ich wsparciu udało się zrealizować wiele przedsięwzięć. Wspólny wysiłek naszych przyjaciół, dobroczyńców i sympatyków oraz naszych wolontariuszy przeobraził się w konkretne dobra, które dziś służą nam wszystkim – dodaje prezes.
Fundacja nie mogłaby w pełni działać i pomagać potrzebującym, gdyby nie darczyńcy, ale przede wszystkim wolontariusze, który swój cenny czas poświęcali i nadal to czynią na rzecz rozwoju szpitala oraz niesienia pomocy potrzebującym.

Wypożyczalnia sprzętu

Fundacja aktywnie prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Początki były trudne, ponieważ niepełnosprawność nie była postrzegana jako poważny problem, a osoby zmagające się z rożnymi ułomnościami były pozostawione same sobie, często zamknięte w czterech ścianach własnego domu. Brakowało sprzętu rehabilitacyjnego, wózków inwalidzkich, czy specjalistycznych łóżek. Fundacja na początku swojej działalności związanej z wypożyczaniem sprzętu dla osób niepełnosprawnych zajęła się organizowaniem pomieszczeń magazynowych na sprzęt. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego została uruchomiona we wrześniu 2005 roku w obiekcie, gdzie swoją siedzibę ma SFOZ przy ul. Konarskiego 26. Cztery lata później, bo w 2009 roku wypożyczalnia stała się instytucją, która udziela pomocy i wsparcia wszystkim osobom niepełnosprawnym z całego województwa podkarpackiego, a nawet spoza jego granic. W powiecie sanockim liczba osób niepełnosprawnych to około 6 tysięcy osób. Dzięki wypożyczalni, która posiada drogi sprzęt, na którego wielu osób zwyczajnie nie stać, osoby niepełnosprawne mogą w miarę normalnie funkcjonować, ułatwiając sobie codzienne życie, ale przede wszystkim korzystać z rehabilitacji, często wracając do zdrowia.

– Pomoc osobom niepełnosprawnym jest jednym z naszych statutowych zadań. W ciągu kilkunastu lat działalności Fundacja rozprowadziła ogromna ilość sprzętu rehabilitacyjnego. To przedsięwzięcie przerosło nasze marzenia. Najbardziej zadowoleni są sami niepełnosprawni, którym trzeba pomoc znosić swoje kalectwo – uważa.
Z usług wypożyczalni korzystają osoby przewlekle chore, z trwałym kalectwem, często przykute do łóżka. Pomoc trafia również do osób, które są przejściowo niezdolne do funkcjonowania, będące po złamaniach kończyn, czy po zabiegach operacyjnych, wymagające czasu na powrót do sprawności fizycznej i zdrowia.

– Działalność wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego jest naszą dumą. W ciągu kilkunastu lat udało nam się pozyskać ogromną ilość potrzebnego sprzętu w postaci darów z Belgii, Niemiec, Francji, Holandii i Szwajcarii. To przedsięwzięcie przerosło nasze oczekiwania z czego jesteśmy radzi. Ale największą satysfakcję dają nam słowa podzięki, jakie na co dzień kierują do nas ci, którzy doświadczają tej pomocy – mówi Józef Baszak.
Z wypożyczalni korzysta około 600 osób rocznie. W wypożyczalni można wypożyczyć łózka ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, sprzęt rehabilitacyjny, balkoniki, wózki inwalidzkie, krzesła toaletowe, kule, przyrządy do ćwiczeń, chodziki, rowerki rehabilitacyjne.

Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia wychodzi do osób niepełnosprawnych lub tych, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku oczekują tej pomocy. Fundacja jest wielki wsparciem dla tych osób. Kolejny rok działalności Fundacji to pomoc w dostarczeniu potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego. Fundacja ponadto planuje nadal wspierać szpital i zakupić niezbędną aparaturę medyczną dla potrzeb sanockiego szpitala.
Początek XXI wieku to kontynuacja działań związanych z pomocą na rzecz szpitala. Fundacja wyposaża kolejne oddziały szpitalne, a także poradnie m.in: kardiologiczną, laryngologiczną, urologiczną, okulistyczną, pulmonologiczną, chirurgiczną, zarówno w potrzebny sprzęt, jak i materiały remontowo-budowlane. Jednak działalność Fundacji nie ogranicza się tylko do wspierania samej placówki. Również Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Lipińskiego może liczyć na pomoc. Przez kilka lat Fundacja przekazała na rzecz przychodni sprzęt oraz finansowała remonty pomieszczeń.

O Fundacji słów kilka

– Trzydzieści lat to szmat czasu. W tym okresie Fundacja „Szpital” pokazała wszystko co najlepsze u Sanoczan – ofiarność, wytrwałość, wyobraźnię i mądrość. Przykłady? Wtedy, kiedy mało kto doceniał dobrodziejstwa współczesnej medycyny – Fundacja rozwijała sanocki szpital, pomagała w tworzeniu „od zera” nowoczesnej diagnostyki, troszczyła się o osoby niepełnosprawne i seniorów. Robiła to z głębokim przekonaniem, że „tak trzeba” – wspomina Adam Siembab.

Dyrektor zaznacza, że nowe działy diagnostyczne (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, angiografia, ultrasonografia, endoskopia) i laboratoria (mikrobiologia, analityka, serologia) rozkwitały i powstawały niemal „od zera”. Specjalności zabiegowe otrzymywały nowe generacje urządzeń operacyjnych, a oddziały szpitalne stawały się coraz wygodniejsze dla pacjentów.

– Wszystko to złożyło się na niezwykły wynik końcowy – sanoczanie nie musieli już z większością chorób wyjeżdżać do odległych miast na leczenie, bo pomoc zaczęli uzyskiwać na miejscu. Nie wszyscy dzisiaj chcą pamiętać o tym, że przed „erą Fundacji” zakres usług sanockiego szpitala był bardzo ubogi, a zaawansowane procedury były dostępne dla wybranych i… poza Sanokiem – twierdzi.

Obecnie wydaje się oczywistym, że sanocki kardiolog dysponuje echokardiografem, pulmonolog bronchoskopem, a chirurg naczyniowy angiografem. Ale wcześniej, urządzenia te pozostawały jedynie w sferze marzeń. Konsekwentne rozwijanie medycyny „na miejscu”, w Sanoku, dało owoce w postaci obecnego potencjału szpitala.
– Nawet zachowując swoją naturalną skromność, członkowie Fundacji mają powody do satysfakcji. Dużej satysfakcji – uważa Siembab.

Adam Siembab o Józefie Baszaku

Trzydzieści lat wytrwałej, pozytywistycznej „pracy u podstaw” to efekt zapału i życiowej postawy wszystkich członków Fundacji oraz jej Prezesa – pana Józefa Baszaka. To on inspiruje wszystkich do działania, zaraża swoim entuzjazmem, pracowitością i kreatywnością. Do tego skromny, pogodny, spokojny – jakby z innego świata. Wszelkie przeciwności i trudności w jakiś cudowny sposób potrafi przetworzyć „w paliwo” do dalszych działań. Cierpliwy, pełen szacunku dla wszystkich zwracających się o pomoc, niepowstrzymany w drodze do celów jakie sobie wyznaczy. Ciągle nastawiony „na odbiór”, na innych, na cudze potrzeby i niedole, na westchnienia czy grymasy cierpienia. Działa bez zbytniego rozgłosu, z głębokim przekonaniem i zrozumieniem, że służba innym nie potrzebuje fanfar ani wiwatów. Rzadki człowiek. PRAWDZIWY CZŁOWIEK. Świeżo upieczony dziewięćdziesięciolatek. Jako sanoczanie, wiele mu zawdzięczamy. On – w swojej skromności – chciałby zapewne zobaczyć uśmiech na naszych twarzach i usłyszeć gromkie „Sto lat!”. Taki już jest. I chyba się nie zmieni…

By wesprzeć działania Fundacji, można przekazać 1% podatku dochodowego za 2021 rok dla „Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia”. Pomagając innym, pomagasz sobie!

02 8642 0002 2001 0000 1238 0001 konto bankowe: Bank Nowy BFG S.A.
KRS 0000095501

Dominika Czerwińska

Zapraszamy do obejrzenia galerii z działalności Fundacji.

Fotografie: Archiwum Fundacji, Adam Siembab.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj