Spotkanie Wielkanocne w Szczawnem

Spotkanie Wielkanocne w Szczawnem

 

W ubiegłą sobotę  9 kwietnia   w Ośrodku Kultury w Szczawnem miało miejsce Wielkanocne Ekumeniczne Spotkanie, którego organizatorem była Gmina Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie.

 

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez Krystynę Galik-Harhaj, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. W podniosły i pełen zadumy moment, uczestników spotkania wprowadził zespół „Łem-My” z Komańczy, który to wykonał pieśń modlitewną pt. „Boże wysłuchaj błagania”. Po odśpiewaniu pieśni miała miejsce wspólna modlitwa poprowadzona przez duchownych: Ks. Bolesława Burka – emerytowanego Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Rzepedzi, Ks. Juliana Felenczaka – Proboszcza Parafii Prawosławnej w Szczawnem, Ks. Marka Gocko – Proboszcza Parafii Prawosławnej w Komańczy oraz Ks. Bogdana Kiszko – Proboszcza Parafii Greckokatolickiej w Mokrem. Po modlitwie zaś zostały poświęcone przygotowane pokarmy i ponownie przed publicznością zaprezentował się zespół „Łem-My” z Komańczy, który to zaśpiewał pieśni religijne i patriotyczne, jak: „Oj w polu mogiła”, „Szedłem raz z dwoma braćmi”, „Czerwona kalina”, oraz „Cierpiąca Matka”.

Życzenia świąteczne dla wszystkich obecnych złożył Roman Bzdyk, Wójt Gminy Komańcza. Gospodarz Spotkania Wielkanocnego podziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie stołu ekumenicznego. Na scenie głos zabrali zaproszeni goście między innymi Pan Piotr Uruski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Ks. Julian Felenczak, którzy to złożyli obecnym najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Ponadto w spotkaniu udział wzięli Pan Janusz Cecuła Wicestarosta Powiatu Sanockiego, Pan Paweł Rysz Zastępca Wójta Gminy Komańcza, Ks. Józef Brzostowski redaktor z Telewizji Polskiej odział Rzeszów, Siostra Przełożona Beata Dzido wraz z Siostrami z Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy oraz Radni i Sołtysi z Gminy Komańcza.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pisanek łemkowskich i stoisko z wyrobami rękodzielniczymi, biżuterią koralikową, którą przygotowała Marianna Jary. Na stołach królowały potrawy tradycyjne wielkanocne, jak: żurek z jajkiem, półmiski z wędlinami i serami swojskimi, pieczeń rzymska, biała kiełbasa zapiekana w cebulce, rolada ze schabu z żurawiną i chrzanem, pasztet, rolada serowa, rolada z łososiem, sałatki jarzynowe i śledziowe, jaja faszerowane, buraczki, chrzan z żurawiną, chleby pieczone, baby wielkanocne, mazurki, serniki, keksy i makowce.

Wielkanocne Ekumeniczne Spotkanie udało się zorganizować po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla Pani Elżbiety Farbaniec, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie i Pań z Koła za pomoc w przygotowaniu poczęstunku na Spotkanie Wielkanocne. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy składa również podziękowania dla wszystkich pracowników za pomoc przy organizacji spotkania i dla osób które wsparły nas poprzez zapewnienie transportu dla gości z Ukrainy.

Jest nam niezmiernie miło, że zaproszenie przyjęli goście z Ukrainy i zachcieli w tym dniu spędzić z nami czas.

mn

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj