Terytorialsi prowadzili strzelanie z wyrzutni Javelin – stuprocentowa skuteczność

Terytorialsi prowadzili strzelanie z wyrzutni Javelin – stuprocentowa skuteczność

08.04.2022 Nowa Dęba
3 PBOT
3 PBOT podczas wspólnego ćwiczenia 18 Dywizja Zmechanizowana (21 BSP , 25 BKPow ) 82 Airborne Division
Fot. DWOT

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT wzięli udział w interoperacyjnym szkoleniu z wojskami operacyjnymi i 82 Dywizją Powietrznodesantową (USA). Podkarpaccy Terytorialsi podczas szkolenia taktyczno-ogniowego na poligonie w Nowej Dębie prowadzili ogień z wyrzutni ppk Javelin. Skuteczność wykonanego strzelania była 100 procentowa.

 

 

Terytorialsi prowadzili strzelanie z wyrzutni Javelin – stuprocentowa skuteczność

08.04.2022 Nowa Dęba
3 PBOT
3 PBOT podczas wspólnego ćwiczenia 18 Dywizja Zmechanizowana (21 BSP , 25 BKPow ) 82 Airborne Division
Czołg Leopard 2
Fot. DWOT

8 kwietnia 2022 r. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w towarzystwie między innymi dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, generała broni Wiesława Kukuły, obserwowali szkolenie poligonowe polskich i amerykańskich żołnierzy. Celem było pogłębienie interoperacyjności wojsk oraz zgrywanie polskich i sojuszniczych jednostek wojskowych. W ćwiczeniach udział wzięły  pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz 82. Dywizji Powietrznodesantowej (USA) przy wsparciu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– To jest właśnie to, co jest najważniejsze w Sojuszu Północnoatlantyckim – budowanie interoperacyjności i budowanie odporności, jednocześnie właśnie odstraszanie agresora. Widać, że żołnierze sojusznicy i żołnierze Wojska Polskiego są gotowi do tego, żeby stanąć w obronie naszej Ojczyzny – mówił podczas spotkania z żołnierzami minister.

Pododdziały 3.PBOT prowadziły działania taktyczne zakończone strzelaniem bojowym. Ważnym elementem szkolenia było wykorzystanie w praktyce z pełnym sukcesem przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wyrzutni ppk Javelin. Skuteczność wykonanego przez Podkarpackich Terytorialsów strzelania przeciwpancernymi pociskami była 100 procentowa.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu regularnie organizowane są szkolenia operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Dotychczas przeszkolono już kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych Terytorialsów.

– Wojsko Polskie zawsze jest gotowe, aby bronić granic państwa, ale to nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej przygotowywane, i że nie może dysponować jeszcze skuteczniejszymi systemami uzbrojenia – podkreślił generał Kukuła, który w piątek obserwował na poligonie w Nowej Dębie szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy.

Tekst: st. szer. Magdalena Mac

Zdjęcia: DWOT