Marsz równości w Sanoku? Burmistrz Matuszewski odpowiada

Marsz równości w Sanoku? Burmistrz Matuszewski odpowiada

W związku z medialną burzą wokół informacji o marszu równości w Sanoku 4 czerwca 2022 roku, poprosiliśmy burmistrza Tomasza Matuszewskiego o kilka słów komentarza.

Czy w Sanoku odbędzie się marsz równości?

Szczerze mówiąc, o to samo równie dobrze ja mógłbym zapytać. Wiem, że w mediach społecznościowych pojawiła się taka informacja. Ze mną nikt się w tej sprawie nie kontaktował. Temat marszu równości w Sanoku podchwyciły natychmiast media lokalne i regionalne.

Takie marsze zaplanowano w wielu miastach, ale natychmiast gorąco i głośno zrobiło się u nas. Jak pan myśli, dlaczego?

Marsze na razie zaplanowali organizatorzy. Tak jak powiedziałem: ze mną nikt się w tej sprawie nie kontaktował. A dlaczego wokół Sanoka zrobiło się głośno? Może dlatego, że Sanok jest wyjątkowy. Pod wieloma względami. Nie zapominajmy, że większość przedstawicieli mieszkańców w Radzie Miasta to osoby o poglądach konserwatywnych. Oni poczuli się zaniepokojeni  informacją o marszu, ponieważ ich ogląd świata opiera się na tradycyjnych wartościach. Z drugiej strony mamy politycznych „graczy”, dla których ta sytuacja jest okazją do zamieszania w lokalnym politycznym kotle. Myślę, że im przede wszystkim zawdzięczamy medialną burzę wokół marszu. No i prawdopodobnie w naszym mieście są osoby, które z jakiegoś powodu czują się dyskryminowane, skoro pomysł organizacji marszu w ogóle się pojawił.

Co pan sądzi o herbie miasta na tęczowym tle?

Wykorzystanie herbu miasta nie może być sprzeczne z prawem i porządkiem publicznym. Herb może być używany tylko w kształcie, proporcjach i kolorach zgodnych z wzorem graficznym przyjętym w Statucie Miasta. Dla mnie osobiście zmiana barwy herbu i wykorzystanie go z pominięciem obowiązujących procedur, naruszają obowiązujące w mieście prawo. Sprzeciwiam się takiemu działaniu. Wszystkie osoby i podmioty, które chcą posługiwać się herbem miasta, składają stosowny wniosek, który przedstawiamy Radzie Miasta. Te procedury są potrzebne i należy ich przestrzegać – dla dobra miasta i dla zachowania porządku. Organizatorzy marszu posłużyli się herbem Sanoka, nie pytając kogokolwiek o zgodę. Z informacji, jakie posiadam, w innych miastach prowadzone są sprawy sądowe, które mają rozwiązać tego typu sytuację.

ew

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj