Sposoby usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który powinien być przeprowadzany przynajmniej raz do roku. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę naszego uśmiechu, ale przede wszystkim o uniknięcie chorób, np. próchnicy i paradontozy. Czym tak naprawdę jest kamień nazębny? Jakie są przyczyny jego odkładania się? Jakie możemy wyróżnić sposoby na usuwanie kamienia nazębnego? Czy sposoby stomatologiczne są skuteczniejsze od tych domowych? Czym jest skaling? Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bolesne? Aby uzyskać odpowiedzi na te oraz inne pytania, zapoznaj się z treścią naszego obszernego artykułu.

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, zalegająca na zębach zazwyczaj z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zaczyna się tworzyć już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego umycia zębów. Jeśli w tym czasie płytka nazębna nie zostanie usunięta, zaczyna się krystalizować. Kamień zbiera się na brzegach dziąsła oraz pod brzegami i podrażnia tkanki. Stanowi zagrożenie nie tylko dla jamy ustnej, ale jest również problemem natury estetycznej, gdyż kamień ma wówczas tendencję do pokrywania się plamami.

Przyczyny odkładania się kamienia nazębnego

Główną przyczyną odkładania się kamienia nazębnego jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, stosowanie niewłaściwych technik mycia, niesięganie po płyny do płukania jamy ustnej czy nici dentystyczne. Istotna w tym kontekście jest również dieta. Menu bogate w węglowodany i nabiał zagęszcza ślinę, co sprzyja narastaniu kamienia. Sole mineralne, które znajdują się w ślinie, wchodzą w reakcję z płytką nazębną, co może doprowadzić do jej mineralizacji. Dodatkowe informacje na ten temat oraz produkty ułatwiające usuwanie kamienia znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/kategorie-dodatkowe/usuwanie-kamienia-nazebnego

Usuwanie kamienia nazębnego u dentysty

Kamień nazębny przytwierdza się trwale do płytki zęba, więc niezwykle trudno jest usunąć go samemu. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania kamienia nazębnego jest skaling, który polega na rozbijaniu nalotu za pomocą ultradźwięków. Jak przebiega cały proces? Głowica specjalistycznego urządzenia przylega do zęba, podczas gdy kamień jest usuwany i wypłukiwany. Następnym potrzebnym zabiegiem jest piaskowanie, które polega na usunięciu przebarwień i wyrównaniu płytki. Możemy wymienić dwa rodzaje skalingu:

  • skaling poddziąsłowy – metoda polegająca na usuwaniu kamienia poniżej linii dziąseł oraz w korzeniu zębowym. Wykorzystuje się do tego skaler ultradźwiękowy i kiret, dzięki któremu możliwy jest dostęp do każdego zakamarka jamy ustnej. Po usunięciu kamienia należy wypolerować zęby, co opóźni jego ponowne pojawienie się. Metoda skalingu poddziąsłowego nieco ingeruje w tkanki zęba.
  • skaling naddziąsłowy – to metoda chirurgiczna polegająca na oczyszczaniu koron zębowych. W niej również wykorzystuje się ultradźwięki, które razem z wodą uderzają w złogi i doprowadzają do ich pęknięcia oraz oderwania się od trzonu zęba. Na końcu należy wypolerować i zabezpieczyć zęby.

Inne metody usuwania kamienia nazębnego to:

  • tradycyjna – kamień usuwa się wówczas za pomocą sierpów, motyczek i pilniczków; ta metoda wymaga dużej ilości czasu, a dodatkowo nie jest dokładna
  • dźwiękowa – kamień nazębny usuwany jest dzięki falom dźwiękowym o częstotliwości 6-8 kHz
  • laserowa – polega na zastosowaniu skalera laserowego
  • chemiczna – stomatolog nakłada trzydziestoprocentowy roztwór perhydrolu na powierzchnię zęba i pozostawia go tam aż do rozpuszczenia kamienia; na końcu strumień wody pod ciśnieniem wpłukuje resztki kamienia.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego

Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego powinny być stosowane z rozsądkiem, czyli w ograniczonych ilościach w przypadku konkretnych substancji, a także niezbyt często. Z niewielkimi ilościami zalegającego kamienia nazębnego mogą poradzić sobie:

  • szałwia – napar z tego zioła jest znany jako środek bakteriobójczy, który może pomóc w zapobieganiu odkładania się kamienia
  • ocet jabłkowy – kwas jabłkowy ma właściwości przeciwpróchnicze i zapobiega odkładaniu się kamienia; należy raz w tygodniu nanieść go na szczoteczkę i wetrzeć we wszystkie zęby
  • soda oczyszczona – w połączeniu z olejem kokosowym tworzy antybakteryjną mieszankę, która nie tylko zapobiega powstawaniu kamienia, ale również wybiela zęby; takiej mieszanki nie należy stosować dłużej niż przez tydzień.