Witaj Majowa jutrzenko. Twórcom Konstytucji 3 Maja

Witaj majowa jutrzenko. Twórcom Konstytucji 3 Maja

 

TREPCZA. Jeszcze niedawno spór wokół konstytucji dzielił Polaków politycznie nieomal na połowę i w tym właśnie czasie powstała myśl o tablicy nawiązującej do 230 rocznicy  jej uchwalenia. Niestety ograniczenia covidowe od dwu lat nie pozwalały na zgromadzenia, stąd  wydarzenie przeszło bez większego echa. Tablica ufundowana przez mieszkańców Trepczy przypomina wydarzenie zaliczane to tzw. wielkich, które stanowią słupy milowe w ponad tysiącletniej historii naszej Ojczyzny. Słupy milowe połączone grubym łańcuchem codzienności stały się ważnym obrazem ciągłości i nierozerwalności naszej historii, począwszy od Chrztu Polski 14 kwietnia 966, aż do powstania Solidarności  w sierpniu 1980 roku.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku  pojawia się nieomal w centrum tych ważnych wydarzeń. Powstała w trudnym czasie sporów politycznych, a Jej Twórcy uczą nas, że każdą chwilę trzeba wykorzystać dla dobra Ojczyzny. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie /po USA z 1776/ stała się ważnym wzorcem dla innych narodów kroczących drogą ku wolności i demokracji. Znakiem wdzięczności będą kwiaty i światła pamięci rozpalone w jej bliskości.

Projekt tablicy i jej wykonanie powierzono niezawodnej firmie kamieniarskiej NOWAK z sanockiej Jerozolimy. Miejscowi fachowcy Stanisław Piecuch i Grzegorz Bartkowski osadzili ją na kamieniu ze starego młyniska, o którym wspominają najstarsze trepczańskie wzmianki historyczne.  Skromny, ale wymowny element ubogacił tematycznie Skwer Niepodległości powstały na 100-lecie jej odzyskania.

pr

Witaj Majowa jutrzenko. Twórcom Konstytucji 3 Maja

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj