Akcja sadzenia lip drobnolistnych w gminie Komańcza

Akcja sadzenia lip drobnolistnych w gminie Komańcza

Akcja sadzenia lip drobnolistnych w gminie KomańczaW dniu 7 maja 2022r. tj. sobota w Nowym Łupkowie miało miejsce sadzenie lip drobnolistnych w ramach inicjatywy pn. „Wspólnie dla środowiska, wspólnie dla Komańczy! – czyli działania proekologiczne w walce z uzależnieniami” z Programu Alkoholowego 2022 budżetu Gminy Komańcza, zrealizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy.

We współpracy z Gminą Komańcza, Sołectwem Nowy Łupków, OSP w Nowy Łupkowie, Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Łupkowie, Zakładem Karnym w Łupkowie, Nadleśnictwem Komańcza oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Nowym Łupkowie posadzonych zostało łącznie 37 drzewek lip drobnolistnych miododajnych na terenie Nowego Łupkowa.

W trakcie sadzenia lip, równorzędnie pod altaną odbyła się prelekcja poświęcona owadom zapylającym i roślinom miododajnym w tym lipie drobnolistnej i szerokolistnej, którą to poprowadził p. Adam Pasiniewicz leśniczy z Nadleśnictwa Komańcza. W spotkaniu udział wzięli uczniowie, dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym z Publicznej Szkoły w Nowym Łupkowie. Dzieci i młodzież chętnie zadawały pytania i uczestniczyły w dyskusji. Najaktywniejsi nagrodzeni zostali pamiątkowymi gadżetami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Komańcza i GOK w Komańczy. Po sadzeniu lip zorganizowane zostało ognisko dla wszystkich uczestników, aby po ciężkiej pracy każdy mógł sobie upiec kiełbasę.

Sadzenie lip w Nowym Łupkowie było to dużym i ważnym przedsięwzięciem dla lokalnej społeczności. W działania bardzo mocno zaangażowali się p. Zdzisław Lemcio Sołtys Nowego Łupkowa i p. Janusz Kowalski Prezes OSP w Nowym Łupkowie. Warto wspomnieć, że w sadzeniu lip uczestniczyli również Roman Bzdyk Wójt Gminy Komańcza, Adam Pasiniewicz Przewodniczący Rady gminy Komańcza, Halina Dąbrowska – Radna Gminy Komańcza, Ks. Jacek Wajda Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Nowym Łupkowie, druh Jacek Kowalski i wiele innych osób. W wyniku podjętych prac powstały 2 alejki: jedna biegnąca równolegle do drogi, a druga w pobliżu placu zabaw i altany. Dzięki temu Nowy Łupków zyskał nowe tereny zielone, doskonałe jako miejsca relaksu i odpoczynku dla rodzin.

Lipy występują naturalnie w okolicznych lasach. Są to drzewa długowieczne, sprawdzające się w tym klimacie, niewymagające prac pielęgnacyjnych. Są doskonałym źródłem nektaru i spadzi, więc przyczyniają się do dobrostanu wielu gatunków owadów, nie tylko pszczół. Zatem wybranie akurat lip do nasadzeń wydaje się być niezwykle słuszne i nader pożyteczne.

Postawa i zaangażowanie mieszkańców Nowego Łupkowa zarówno tych małych jak i dużych we wspólne sadzenie lip zasługuje na duże uznanie i podziw. Utwierdziliście nas w przekonaniu, że dla takich małych społeczności warto działać i warto robić.
Niech lipy rosną i służą Wam i kolejnym pokoleniom


Składamy serdeczne podziękowania dla:
* Gminy Komańcza,
* Sołectwa Nowy Łupków,
* OSP Nowy Łupków,
* Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Łupkowie,
* Zakładu Karnego w Łupkowie,
* Nadleśnictwa Komańcza,
* Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie oraz wszystkich zaangażowanych w projekt.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj