Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Potaczałą pt.: „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Potaczałą pt.: „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”

To drugie z cyklu spotkań autorskich organizowanych w ramach projektu „Historyczne bestsellery” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Krzysztof Potaczała – dziennikarz i reporter związany z Bieszczadami,
w ostatnich latach wydał książki: „To nie jest miejsce do życia. Jak Stalin wysiedlał ludzi znad Bugu i z Bieszczad”, „Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie
i powroty”, „Bieszczady w PRL-u”.

„Peerelowska propaganda wykreowała wizerunek komunistycznego świętego
i półboga. Twarz „człowieka, który się kulom nie kłaniał” zdobiła znaczki pocztowe, monety i banknot pięćdziesięciozłotowy. Ostatnim szlakiem „bohatera” pielgrzymowało tysiące Polaków, którzy w 1987 roku uznali generała za czwartego najwybitniejszego rodaka w XX wieku. Tymczasem na legendzie zaczęły pojawiać się skazy… I to właśnie te strony książki, które opisują upadek mitu i prawdziwą biografię Świerczewskiego są chyba najbardziej interesujące.” (www.histmag.org)

 

         Zapraszamy do Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku
20 maja 2022 r. o godz. 18.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj