Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

W dniu 21 maja bieżącego roku oficjalnie rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby wojskowej – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W związku z tym, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

 

Nowa ustawa

Z dniem 23 kwietnia br. weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o Obronie Ojczyzny, która zmienia spojrzenie na obronność w naszym kraju. Jest przełomowym dla Sił Zbrojnych RP aktem prawnym zawierającym szereg rozwiązań, które dostosowują całokształt prawa wojskowego do współczesnych wyzwań i zagrożeń, w tym między innymi wskazuje sposoby finansowania i modernizacji Sił Zbrojnych RP, a także określa ich liczebność na poziomie 300 tys. żołnierzy (250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej). Ustawa ta wprowadza również nowy rodzaj służby wojskowej tj. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, która ma być skutecznym mechanizmem na zwiększanie liczebności Wojska Polskiego oraz na budowanie jego rezerw osobowych.

 

Pikniki wojskowe

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00, w 32 miejscowościach rozpoczną się pikniki wojskowe, które trwać będą do godz. 18.00. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymagania i na czym ona będzie polegać. Na miejscu będzie można również wypełnić i złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (dlatego warto zabrać dowód osobisty).

Poza wspomnianymi piknikami, w 70 miejscowościach w całym kraju uruchomione zostaną mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek o powołanie do niej.

Aby starać się o przyjęcie do dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej kandydat musi dołączyć do wniosku:

  • kopię dokumentu tożsamości;
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

W województwie Podkarpackim pikniki zostaną zorganizują w dwóch miejscowościach: w Lubaczowie na rynku oraz w Leżajsku na ul. Mickiewicza 65. W naszym regionie wystawiany będzie mobilny punkt rekrutacyjny w Sanoku.

 

Sanocki mobilny punkt rekrutacyjny

W sobotę 21 maja, na sanockim rynku, w godzinach od 11.00 do 18.00, będzie działał mobilny punkt rekrutacyjny, gdzie można będzie uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Tam też będzie można wypełnić i złożyć wniosek o powołanie.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Żołnierze WCR będą do Państwa dyspozycji i pomogą w rozwianiu wszelkich wątpliwości dotyczących służby wojskowej – zaprasza szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sanoku ppłk Damian Bytner.

– Dobrowolna służba wojskowa jest nowością i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z wojskiem. W każdym momencie tej służby żołnierz może zrezygnować, aczkolwiek dla zdeterminowanych jest furtką do zawodowej służby wojskowej. Osoba która zostanie powołana do dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej najpierw odbędzie 28-dniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą, a następnie rozpocznie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej, które zakończy się powołaniem do zawodowej służby wojskowej. W czasie 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego żołnierz może być skoszarowany (tj. być zakwaterowany na terenie jednostki wojskowej), ale nie ma takiej konieczności – opowiada podpułkownik Bytnar. – Przez okres dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej żołnierzowi będzie przysługiwało wynagrodzenie takie jak otrzymuje szeregowy zawodowy czyli 4560 zł, a także prawo do urlopu wypoczynkowego, opieki medycznej, ubezpieczenia. Otrzyma również bezpłatnie umundurowanie i wyposażenie wojskowe. Należy również wspomnieć o tym, że jeśli osoba zrezygnuje z dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej po złożeniu przysięgi wojskowej (tj. po zakończeniu 28-dniowego szkolenia podstawowego) może ubiegać się o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej lub do rezerwy aktywnej. Jeśli natomiast osoba zrezygnuje z dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej po odbyciu 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego to tak jak poprzednio, może złożyć wniosek o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej lub do rezerwy aktywnej ale też nabywa prawo pierwszeństwa w zatrudnieniu w administracji  państwowej. Na koniec dodam, że czas dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej wlicza się do wysługi oraz do okresu zatrudnienia. Myślę, że dla młodych ludzi, zarówno kobiet jak i mężczyzn jest to atrakcyjna propozycja na rozpoczęcie służby wojskowej. Rekrutujemy osoby pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie i dobry stan zdrowia. Wszystkich chętnych zapraszam do mobilnego punktu rekrutacyjnego na sanockim rynku lub do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sanoku, przy ulicy Przemyskiej 1 – powiedział szef sanockiego WCR.

Wzór wniosku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można pobrać ze strony internetowej Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Sanoku: https://wcrsanok.wp.mil.pl/pl/pages/pliki-do-pobrania/

 

Jak informuje Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej, zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie można również składać on-line poprzez Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego https://www.zostanzolnierzem.pl/#/login

 

Obecnie w Wojsku Polskim służbę pełni ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa ma na celu zwiększenie ilości żołnierzy do 300 tyś.

Edyta Wilk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj