Wyjazd do Europarlamentu uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia

Wyjazd do Europarlamentu uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia

Wyjazd do Europarlamentu uczniów ze szkół ponadpodstawowych z PodkarpaciaW dniach 09 -13.05 br. miał miejsce  wyjazd do Belgii zorganizowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Roberta Biedronia. W wyjeździe udział wzięli: laureaci konkursu „ Wiedzy o Unii Europejskiej” wraz z działaczami oraz działaczkami Młodej Lewicy. Konkurs zorganizowany był dla uczniów szkół średnich położonych na terenie byłego województwa krośnieńskiego oraz przemyskiego. Prace konkursowe zostały ocenione  przez Jury w składzie: Łukasz Rydzik- asystent Roberta Biedronia, Agata Diduszko-Zylewska – asystentka Roberta Biedronia, Zuzanna Pabian – koordynatorka Młodej Lewicy w okręgu 22, Karolina Hendzel- szefowa pionu medialnego podkarpackiej Młodej Lewicy oraz Jakub Przybyłowski.

Wyjazd z Krosna miał miejsce 9 maja o godzinie 11:30. Podróż pomimo, iż długa i wyczerpująca, w dużej mierze przyczyniła się do integracji uczestników wyjazdu. W dniu 10.05 około godziny 12 rozpoczęło się zwiedzanie Brugii. Zainteresowani mogli skorzystać z rejsu łódką po malowniczych kanałach, podziwiając tym samym piękną architekturę gotycką. Była to ciekawa atrakcja, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Organizatorzy biorąc pod uwagę zróżnicowane zainteresowania oraz potrzeby uczestników wyjazdu  przewidzieli również czas wolny. Po udanej wizycie w Brugii, przyszedł czas na zakwaterowanie w Brukseli. W godzinach wieczornych tuż po obiadokolacji zaplanowany był spacer wraz z przewodnikiem po ulicach Brukseli. Podczas spaceru uczestnicy mogli zobaczyć wiele zabytków oraz rozkoszować się widokiem pięknych uliczek.

Wyjazd do Europarlamentu uczniów ze szkół ponadpodstawowych z PodkarpaciaDnia 11 maja na uczestników czekała główna atrakcja wyjazdu- wizyta w Parlamencie Europejskim oraz spotkanie z Robertem Biedroniem. Jednakże nie była to jedyna atrakcja dnia. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. Atomium czy Rezydencje Królewskie. Panorama miasta również była ciekawym punktem programu. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć spróbowania słynnych frytek belgijskich, których nie odmówił żaden z uczestników wyjazdu. Następnie nadszedł czas na wyczekiwaną wizytę w Parlamencie Europejskim, która rozpoczęła się od ciekawego wykładu na temat funkcjonowania Instytucji Unii Europejskiej. Po wykładzie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z eurodeputowanym, który przekazał wszystkim sporo pozytywnej energii. Opisał  swoją pracy i obowiązki oraz odpowiedział na pytania wszystkich zainteresowanych. W Parlamencie Europejskim uczestnicy zobaczyć mogli również sale obrad plenarnych, o której więcej opowiedział im Robert Biedroń.  Na zwiedzanie Parlamentarium, przeznaczona była około godzina. Po południu wszyscy wraz z Robertem Biedroniem udali się na obiad, który był wspaniała okazją do bliższego poznania posła. Podczas posiłku panowała radosna i niezwykła atmosfera. Wieczór był dla uczestników czasem wolnym, podczas, którego większość udała się na spacer, w celu zwiedzenia miasta własnymi ścieżkami.

Wyjazd do Europarlamentu uczniów ze szkół ponadpodstawowych z PodkarpaciaNastępnego dnia po wykwaterowaniu dla chętnych zaplanowane zostało zwiedzanie Waterloo. Uczestniczy, którzy nie wzięli udziału w zwiedzaniu mogli odpocząć przed podróżą, ciesząc się czystym  powietrzem i pięknymi widokami. Po wizycie w Waterloo nastąpił czas powrotu do Polski, który podobnie jak cały wyjazd minął w życzliwej i przyjaznej atmosferze. Z pewnością wyjazd pozostanie w pamięci uczestników na długo. 

 

 

Wrażenia uczestników po wyjeździe do Brukseli:

 

Wyjazd do Europarlamentu uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia“Jestem zadowolona z wyjazdu, poznałam wielu ludzi, mogłam porozumiewać się po angielsku i doświadczyłam na własnej skórze wszechobecnej tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.”

“Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu. Był to jeden z najlepszych, jak nie nawet najlepszy wyjazd w moim życiu! Bardzo się cieszę, że został zorganizowany taki konkurs i mogłam wziąć w nim udział. Z wyjazdu wrzuciłam bogatsza o nowe doświadczenia, ale przede wszystkim pozwoliło mi to poznać wielu wspaniałych ludzi i poznać nowa rzeczywistość, która działa jak motywacja, że tak też można żyć.”

“Klimat, który panuje w Belgii jest niesamowity. Tolerancja, którą widać na każdym kroku!

W Polsce przydałoby się więcej tolerancji i życzliwości jaką darzą się tam ludzie.

“Najbardziej spodobała mi się otwartość tamtejszej ludności, a przede wszystkim atmosfera panująca na miejscu. W Polsce sugerowałbym organizację większej ilości konkursów, w których do wygrania są różnego rodzaju wyjazdy, aby zaznajomić Polską młodzież z innymi kulturami i otoczeniem.”

“Jako człowiek z Podkarpacia, działacz i po prostu młody człowiek, niesamowitym uczuciem i doznaniem było dla mnie poznanie z bliska świata zachodniego, Świata wolności i szacunku. Polecam z całego serca każdemu taki wyjazd. Jako Europejczycy powinniśmy poznać Brukselę obowiązkowo, bo dla każdego prawdziwego Europejczyka jest ona drugą stolicą. Wyjazd dał mi doświadczenie, dodał ambicji i zmotywował do tego żeby tam wrócić. To był piękny i niezapomniany czas.”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj