Ola i Kinga posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży!

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 Aleksandra Gburyk i Kinga Rachwał zostały laureatkami konkursu organizowanego przez Kancelarię Sejmu, a tym samym posłankami XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wykonany przez nie projekt otrzymał maksymalną liczbę punktów. Ola i Kinga zajęły pierwsze miejsce w województwie podkarpackim i są jednym z ośmiu zespołów w Polsce, któremu udało się zdobyć najwyższą ocenę!

Uczennice przygotowały biogram, film, stronę internetową (www.kawski.sp6sanok.pl) i plakat poświęcone Stanisławowi Kawskiemu, znanemu sanockiemu farmaceucie, działaczowi społecznemu, a także żołnierzowi AK.

– O projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży wiedziałyśmy od dawna. Uczniowie naszej szkoły już dwukrotnie brali udział w jego posiedzeniach. Wiedziałyśmy, że jest to niezwykła przygoda, a przede wszystkim doskonała okazja do poznania zasad funkcjonowania polskiego parlamentu. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie wiele mówimy o społeczeństwie obywatelskim – chcemy być aktywnymi obywatelkami i mieć wpływ na nasz kraj i naszą małą ojczyznę. Bardzo spodobał się nam również temat konkursu, który nam – harcerkom – jest szczególnie bliski – mówi Ola Gburyk.

Dziewczyny rozpoczęły pracę od znalezienia informacji na temat działalności żołnierzy Armii Krajowej na terenie Sanoka i okolic.
– Wspólnie z opiekunką Ireną Bojarską przeglądałyśmy różne filmiki, strony internetowe itp. Poprosiłyśmy
o wsparcie druha Krzysztofa Dudka z 19 WDH, a on skontaktował nas z druhną Krystyną Chowaniec, która jest historykiem oraz członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po wielu dyskusjach doszłyśmy do wniosku, że osobą, której historię chciałybyśmy poznać i upowszechnić jest Stanisław Kawski, który był farmaceutą i właścicielem apteki w naszym mieście, a jednocześnie żołnierzem ZWZ-AK – relacjonuje Kinga.

– Udało się nam nawiązać kontakt z panią Alicją Kawską – synową pana Stanisława. Pani Alicja udostępniła nam dokumenty i wspomnienia spisane  przez jej teścia. Opowiadała, jakim człowiekiem był Stanisław Kawski, podkreślając jego patriotyczną postawę i oddanie sprawom Polski i naszego miasta. Zobaczyłyśmy wiele pamiątek z nim związanych. Jedną z takich pamiątek były niezwykłe obrączki Stanisława i Zuzanny Kawskich. Młodzi Państwo Kawscy swoje oryginalne obrączki przekazali na Fundusz Obrony Narodowej, w zamian otrzymując obrączki ze zwykłego metalu z napisem 1939 r. Od Pani Alicji otrzymałyśmy również wiele dokumentów, a wśród nich wspomnienia S. Kawskiego – informują o swojej pracy tegoroczne posłanki do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Praca dziewcząt nie tylko dała im mandat do SDiM, ale też wzbogaciła ich wiedzę na temat historii Sanoka, a przede wszystkim na temat struktur Armii Krajowej w mieście i regionie. Przed nimi przygoda – udział w sejmowej sesji i wzbogacenie wiedzy na temat funkcjonowania struktur państwa. To nie pierwszy sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 6 – to już drugi projekt uczniów tej placówki zakończony mandatem do dziecięcego Sejmu. Oba monitorowała opiekunka nauczycielka historii Irena Bojarska.

Tegoroczne posłanki dziękują Alicji Kawskiej, Andrzejowi Romaniakowi, Emilii Wituszyńskiej, Jerzemu Ginalskiemu i wszystkim, którzy podczas realizacji projektu okazali im życzliwość i zrozumienie.

Gratulujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj