Dwa nowe bloki komunalne na ulicy Ustrzyckiej

 

Jan Paszkiewicz, prezes Sanockiego  Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej przekazał nam pozytywną wiadomość. Naprzeciw kompleksu sportowo – hotelowego „Wiki”, przy ulicy Ustrzyckiej mają zostać wybudowane dwa bloki komunalne.  Możliwe jest to dzięki projektowi „Nowy Ład Mieszkaniowy”.

– Działka została przekazana przez Miasto aportem, ma około 52 ary, jest objęta planem miejscowym i według wstępnej koncepcji może na niej powstać około 80 mieszkań, czyli dwa budynki komunalne – referuje nam plany prezes Paszkiewicz.

Burmistrz zaproponował by ofertę skierować do wszystkich potencjalnych najemców. Pierwsza formuła dotyczy osób, które są od kilkunastu lat na liście oczekujących na mieszkanie komunalne. Oznacza to, że Bank Gospodarczego Wsparcia udziela bezpłatnego wsparcia z funduszu dopłat w wysokości 80% kosztów budowy budynków.

– Starałem się o realizacje tego zadania, gdyż uważam, że kierunek przekształcania spółki powinien iść w kierunku budowa mieszkań.  Takie przedsięwzięcie daje dochód spółce i jednocześnie jest skierowane do osób bardzo potrzebujących.

Beneficjentami będą osoby z listy, które są określone progiem finansowym (dochodowym). Mieszkańcy będą płacić czynsz jak we wszystkich komunalnych mieszkaniach, tak jak ustali to rada.

– Zaproponowałem, by ta konkretna  działka została przekazana aportem spółce. Aport jest to wkład niefinansowy czyli właśnie np. działka. Dzięki temu w wielkości wartości tej działki Gmina Miasta Sanok nabywa akcje spółki. Jest to rozwiązanie, bardzo korzystne dla obu stron. Podwyższając swoje udziały w Spółce i jednocześnie podwyższając kapitał spółki, daje to działanie  poprawę  znacząco zdolności kredytowej Spółki. Na 20% kwoty na budowę bloków, spółka musi uzyskać kredyt. Czyli Spółka podwyższa swój kapitał, ma większą zdolność kredytową i może realizować większe zadanie – tłumaczy prezes.

Mieszkania będą stanowiły mieszkaniowy zasób Gminy. Dofinansowanie 80 % jest ewenementem. Nigdy w historii tak dużego finansowania do budowy mieszkań nie było.

– Muszę tu jeszcze dodać, że mieszkania na Ustrzyckiej nie będą konkurencją dla tych, które powstają przy ulicy Konarskiego budowane przez SIM – dodaje prezes – Bloki  przy Konarskiego budowane są dla średniej klasy, te dla osób oczekujących na listach.

Przypomnijmy. W lutym 2021 pisaliśmy o tym, że powstanie 70 nowych mieszkań przy ul. Konarskiego. Cztery bloki mają zostać wybudowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będą to mieszkania z atrakcyjną ofertą czynszową oraz możliwością dojścia do własności, przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Czym jest SIM? SIM to Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem.

– Dla spółki jest też korzystne to, że w fazie projektowania będziemy realizować te budynki własnymi siłami. W fazie realizacji budowy ogłoszę postepowanie i wykonawcę, niemniej część robót będzie wykonywać grupa robotników ze spółki.

Mieszkania maja być oddanie do zamieszkania, nie w stanie deweloperskim. Łazienka i kuchnia muszą być wyposażone. Spółka będzie również dbała o bieżące utrzymanie budynków.

Edyta Wilk