W mieście powstanie 70 nowych mieszkań
Konarskiego

W mieście powstanie 70 nowych mieszkań

W Sanoku powstanie 70 nowych mieszkań przy ul. Konarskiego. Cztery bloki mają zostać wybudowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będą to mieszkania z atrakcyjną ofertą czynszową oraz możliwością dojścia do własności, przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Budowa bloków ma ruszyć w przyszłym roku.

10 lutego została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Sanoka, podczas której radni pochylili się nad wyrażeniem zgody na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu oraz wyrazili zgodę na złożenie wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w nowo tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu. W sesji wzięli również udział przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości. Adam Struziak, zastępca dyrektor Departamentu Transakcyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomości przybliżył informacje na temat społecznej inicjatywy mieszkaniowej. W realizacje tego przedsięwzięcia zaangażowały się cztery samorządy: Przemyśl, Mielec, Medyka oraz Sanok. Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Na wsparcie gmin zakładających SIM, w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, przewidziano w sumie 1,5 mld zł. Środki te będą wydatkowane w latach 2020-2022.

Czym jest SIM?

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem.

– W grudniu 2020 roku Sejm RP przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Została powołana Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – to spółka która zastępuje dawne Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Krajowy Zasób Nieruchomości podejmując rozmowy z samorządami zachęca do przystąpienia do SIM – tłumaczył Adam Struziak.

Z całego pakietu zmian w ustawach wspierających rozwój mieszkalnictwa przygotowanych w Ministerstwie Rozwoju, część z nich dotyczy przekształcenia obecnych Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) w Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, w skrócie nazywane SIM. Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Ponadto SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać z tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

– Przyszli najemcy mają możliwość nabycia mieszkania na własność – dodaje Struziak.

Dzięki utworzeniu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą budowane mieszkania na wynajem z niskim czynszem. Lokatorzy będą mieli prawo do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiedniej partycypacji. Kolejnym instrumentem SIM jest skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu). Lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł; niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Obecnie funkcjonujące TBS-y nie dają lokatorom, pomimo wpłacanej partycypacji w kosztach budowy lokalu, żadnych dodatkowym uprawnień. W przypadku SIM ma być lokator wynajmowanego mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność. Dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego zostanie wykorzystany potencjał Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) – powstanie Fundusz Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych KZN, zasilany środkami z gospodarowania nieruchomościami KZN. KZN będzie mógł wnosić grunty do SIM, tworzyć i przystępować do już istniejących SIM lub TBS oraz mieć w nich udziały.

– Wybudowane mieszkania będą mieć atrakcyjną ofertą czynszową oraz możliwość dojścia do własności, przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Po dokonaniu wszelkich formalności, będziemy mogli rozpocząć budowę w przyszłym roku. Jest to kolejne działanie ukierunkowane na rozwój miasta, zależy mi, by jak najwięcej młodych osób skorzystało z tej oferty, zostało w Sanoku, wiążąc z nim swoją przyszłość – komentuje Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania będą miały rodziny z dziećmi nieposiadający prawa własności do żadnego lokalu. Po dokonaniu wszelkich formalności budowa bloków ma rozpocząć się w przyszłym toku. Radni jednogłośnie zagłosowali o przystąpieniu miasta do SIM-u.

dcz

5 KOMENTARZE

    • Ale to w końcu dobrze – według – Ciebie – czy nie? Że w ogóle po kilkudziesięciu latach ktoś się za to zabrał w Sanoku?

  1. Póki lopata nie została wbita radziłbym dać na wstrzymanie z tą propagandą sukcesu. Już więzienie budowali a wiadomo jak sie skończyło (brak funduszy) Obecna kadencja ma tendencje do ogłaszania sukcesu juz na poziomie samego pomysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj