Terytorialsi z Podkarpacia biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu taktycznym w Estonii

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Estonian Defence League oraz USA Rangers biorą udział w ćwiczeniu taktycznym „SIIL2022/HEDGEHOG22″ na terytorium Republiki Estońskiej.

Na terenie Estonii trwają ćwiczenia taktyczne „SIIL2022/HEDGEHOG22″ mające zwiększyć interoperacyjność między podkarpackimi terytorialsami, a żołnierzami z Estonian Defence League oraz USA Rangers. Intensywne ćwiczenia potrwają od 21 do 26 maja 2022 r.

Terytorialsi z Podkarpacia biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu taktycznym w EstoniiW ramach wspólnych ćwiczeń żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali przydzieleni do kompanii przeciwpancernej z Estońskiej Ligii Obrony. Celem ćwiczenia taktycznego w którym udział biorą żołnierze z 3.PBOT jest prowadzenie intensywnych działań rozpoznawczych na tyłach ugrupowania przeciwnika, dążąc do wykrycia stanowisk dowodzenia wrogich jednostek jego elementów logistycznych i środków artyleryjskich. Po skutecznym rozpoznaniu kolejnym zadaniem jest organizacja skutecznych zasadzek i uderzeń na wykryte pododdziały przeciwnika wykorzystując dogodne warunki terenowe oraz element zaskoczenia. W trakcie ćwiczeń podkarpaccy terytorialsi wykonują także zadania rażenia poruszających się kolumn wojsk przeciwnika oraz wezwania ognia artylerii do wsparcia na pole walk.

Terytorialsi z Podkarpacia biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu taktycznym w Estonii– Znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej jest istotne, dzięki wspólnym ćwiczeniom możemy naocznie przekonać się jakim wsparciem dla wojsk operacyjnych są działania dobrze zorganizowanych oddziałów składających się ze znającej teren ludności, które działają na tyłach przeciwnika. Skutecznie obniżając jego morale, czy niszcząc kolejne pojazdy podczas organizowanych zasadzek – powiedział przed wyjazdem do Estonii ppor. Mateusz Kielar.

Płk Michał Małyska, dowódca 3. PBOT podczas spotkania z żołnierzami w Estonii podkreślił, że każde wspólne szkolenie, ćwiczenia z innymi wojskami, zawody taktyczne, rozpoznawcze, w których udział biorą żołnierze z wojsk operacyjnych są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pozwalają spojrzeć szerzej na wiele rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych.

Dowódca 3. PBOT zaznacza, że dzięki takim ćwiczeniom Wojska Obrony Terytorialnej osiągają coraz wyższy poziom zdolności do współdziałania z żołnierzami innych państw. – Ponadto podkarpaccy Terytorialsi wykazują się wysokim profesjonalizmem biorąc udział we wspólnych ćwiczeniach– podsumowuje płk Michał Małyska.

Podkarpaccy terytorialsi od ponad dwóch lat współpracują z Estonian Defence League. Wśród ostatnich wspólnych przedsięwzięć można wymienić Admiral Pitka Recon Challenge. To jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy.

Tekst:

st. szer. Magdalena Mac

p.o. Rzecznik Prasowy 3PBOT