Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa Sanok 2022

 

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, Sanockie Towarzystwo Muzyczne oraz Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku zapraszają na Międzynarodową Wiosnę Akordeonową – Sanok 2022. Publikujemy szczegółowy program imprezy oraz zapowiedzi koncertów poszczególnych artystów.

Bartosz Głowacki, akordeonista młodego pokolenia, opisywany jako ‘’wszechstronny, pełny charyzmy, cechujący się niezwykłą dbałością o jakość dźwięku” The Guardian, Londyn.

Bartosz pochodzi z Zagórza i jest absolwentem PSM I i II st. w Sanoku w klasie Grzegorza Bednarczyka oraz prof. oś. Andrzeja Smolika. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem oraz Regency Award Królewską Akademie Muzyczną w Londynie w klasie Owena Murraya.

Jest laureatem ponad 40-stu konkursów i festiwali w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Włoszech, Austrii, Litwie, Słowacji, zdobywcą tytułu Młodego Muzyka Roku 2009 oraz reprezentantem Polski w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Bartosz jest stypendystą programu MKiDN “Młoda Polska”, Fundacji Zygmunta Zaleskiego, The Countess of Munster Musical Trust oraz The Biddy Baxter and John Hosier Music Trust. Od 2015 roku jest jednym z artystów City Music Foundation w Londynie. W 2016 roku był artystycznym rezydentem programu „Open Space” w Snape Maltings. W 2018 roku zdobył Sir John Manduell Prize podczas międzynarodowego konkursu w Bromsgrove.

Jako solista występował w wielu prestiżowych salach koncertowych tj. Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Barbican Hall, Royal Albert Hall, Salle Cortot w Paryżu, Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie.

Oprócz kariery solowej jest aktywny w muzyce kameralnej współpracując z uznanymi muzykami w wielu stylach muzycznych tj. Nigel Kennedy, Trevor Pinnock, Tanita Tikaram, Manchester Collective, Lizzie Ball, Gabriella Swallow.
Często wykonuje partie akordeonu dla znakomitych instytucji muzycznych w Wielkiej Brytanii tj. The Royal Opera House, The Royal Ballet, National Theatre, London Symphony Orchestra, The Chroma Ensemble, London Sinfonietta, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Proms z BBC Scottish Symphony Orchestra i wiele innych. Współpracował z grupą Apartment House podczas wystawienia, drugi raz w historii po premierze w 1966, opery Hanninga Christiannsena w Nowym Jorku oraz Kopenhadze końcem 2018 roku. W 2021 roku został zaproszony do udziału w koncercie kompozycji Ryana Latimera z London Symphony Orchestra.

We wrześniu 2019 roku ukazała się płyta „Liquido’’ jego grupy Deco Ensemble nakładem wytwórni RecArt. Jego debiutancki album solowy ,,Genesis’’ został wydany w wytwórni DUX w listopadzie 2019 roku.
W grudniu 2020 roku Bartosz wykonał premierę koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną „The Players” Brett’a Dean’a wraz z London Philharmonic Orchestra pod batutą Wladimira Jurowskiego. Wykonanie zebrało pozytywne recenzje krytyków włacznie z 5-cio gwiazdkową recenzją w The Times. W 2021 roku Bartosz wydał płytę „Abrazo Abierto” z London Tango Orchestra grając na bandoneonie, natomiast w styczniu 2022 roku wydał album z gitarzystą Andrey’em Lebedev’em „Postcard from the South”, który jest dostępny w serwisach streamingowych.

 

Duet Gajda jest duetem rodzinnym w składzie Małgorzata Gajda-Legenc skrzypce i wokal oraz Seweryn Gajda akordeon guzikowy . Prezentuje utwory folkowe jak i również rozrywkowe we własnych aranżacjach. Mieli przyjemność pokazać się szerszej publiczności w programie Mam Talent po którym Jurorom „opadły szczęki”, gdzie równocześnie procentuje to na ich promocje. Jak na przykład prawie 13 milionów wyświetleń na YouTube. Wydali płytę w roku 2013. Obecnie pracują nad nowym materiałem na kolejną. Gosia niedawno wydała pierwszego singla pod tytułem „Razem przetrwamy” a z kolei Seweryn ma wiele osiągnięć indywidualnych w grze na akordeonie jak na przykład Mistrzostwo świata w grze na akordeonie w Belgradzie, Grand prix w Austrii (Wiedeń) czy np. Również Grand prix Włochy (Lanciano) i wiele innych. Gosia z Sewerynem grają od dziecka i koncertują nie tylko w Polsce ale również poza granicami (USA, Francja, Słowacja, Ukraina, Węgry…). Jak sami mówią grają muzykę zróżnicowaną by choć jeden utwór został zapamiętany przez słuchacza na dłuższy czas a równocześnie by pokazać kunszt ich umiejętności.

 

Face 2 Face – duet niezwykle wszechstronnych i kreatywnych muzyków, który tworzą akordeoniści Paweł Janas i Bartosz Kołsut. Dzięki wyjątkowej charyzmie scenicznej i bezgranicznej pasji przełamują granice między różnymi gatunkami i stylami muzycznymi, tworząc muzykę crossoverovą. Ich talent oraz umiejętności są docenione na festiwalach i konkursach muzycznych na całym świecie. Muzycy zdobyli ponad 60 nagród, m.in: w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Występowali podczas wielu festiwali w większości krajów Europy, USA, Kanadzie i Chinach. Byli włączeni do wielu programów stypendialnych takich jak Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society, Societe Generale, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Gra Bartosza Kołsuta charakteryzuje się głęboką wrażliwością i emocjonalnym zaangażowaniem w każdej interpretacji dzieła muzycznego. Zdobywca tytułu „Młodego Muzyka Roku” w Warszawie, finalista w konkursie „Eurovision Young Musicans” w Kolonii oraz laureat podczas IBLA GRAND PRIZE 2015 (Ragusa, Włochy). Dwukrotnie występował w legendarnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, w Hochschule fur Musik w Detmold oraz Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy) – bartoszkolsut.com.

Paweł Janas to niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor, który z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym we Włoszech, gdzie wystąpił w Auditorium Parco della Musica w Rzymie. Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie oraz w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt w Wiedniu – paweljanas.net.

 

Michał Matuszewski to pedagog, pedagog muzyczny, muzykoterapeuta, terapeuta. Finalista programu „Must Be The Music. Tylko Muzyka”, zwycięzca odcinka oraz ścisły finalista wielkiego finału „szansy na sukces. Opole 2022.”, uczestnik ” The Voice of Poland”. Jego występy osiągnęły w sumie ponad 5 milionów wyświetleń w sieci, a nagranie z „The Voice of Poland” znalazło się na „Karcie na czasie” YouTube. Koncertuje w Polsce, jak i w innych krajach, m.in. w USA, Bułgarii, Słowacji. Artysta pochodzi z Myczkowa, bieszczadzkiej wsi. Od dziecka fascynowała go muzyka etniczna różnych kultur, szczególnie Łemków i Bojków. Posiada nieprzeciętną barwę głosu męskiego o kolorycie żeńskim. Pragnie popularyzować muzykę etniczną w niekonwencjonalny i nietuzinkowy sposób. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzykoterapeuta osób z zaburzeniami psychicznymi w jednym z krakowskich Domów Pomocy Społecznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Wydawca albumów muzycznych: „Etnoterapia. Muzyka duszy” oraz „Świątecznie z serca”. Instruktor oraz dyrygent Festiwalu „7xgospel” w Krakowie. Były członek zespołu NiemaGotu. Asystent przy produkcjach kabaretowych w Stowarzyszeniu Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA i Festiwalu Jazz Juniors. Obecnie tworzy swój autorski materiał muzyczny i już niebawem usłyszymy najnowszy, autorski singiel.