ZUS pozyskuje dane o osobach na kwarantannie lub w izolacji

ZUS: bon turystyczny można wykorzystać do końca września

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września 2022 roku. Bonem można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku.

„Polacy chętnie korzystają z bonów turystycznych. Z najnowszych danych wynika, że już ponad 3,3 mln osób aktywowało bony na łącznie około 3 mld złotych” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dodaje szefowa Zakładu, płatności bonami turystycznymi przyjmuje około 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

„Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września tego roku. Mogą nim zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. W niektórych przypadkach opłacą nim także jednodniową wycieczkę” – mówi profesor Uścińska.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – www.pot.gov.pl.

Realizacja tego świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln osób. Od 1 sierpnia 2020 r. rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Następnie rodzic otrzymuje kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS-ie.

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111).

1 KOMENTARZ

  1. W Sanoku bon można wykorzystać na np jednodniowe wycieczki z Pttk-iem lub na spływ kajakowo/pontonowy. Nie można nim zapłacić za np obiad w Domu Turysty mimo zapewnień słownych właściciela. Hotele np. Bona akceptują płatności ale tylko za pobyt. Na 2 dni taki bon powinien wystarczyć, bo co niektórzy ceny mają kosmiczno – księżycowe. Do miasta turystycznego Sanokowi bardzo daleko, oj bardzo bardzo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj