Rozpoczęły się kontrole dot. selektywnego zbierania odpadów

 

Jednym z głównych celów systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest realizowanie obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. Dotyczy to m.in. zwiększenia poziomu recyklingu oraz odzysku odpadów zebranych selektywnie. Do realizacji powyższego zadania zobowiązuje gminy art. 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak również akty wykonawcze do ustawy w postaci odpowiednich rozporządzeń.

 

Nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych zmieniło sposób obliczania ww. poziomu za rok 2021 w stosunku do lat wcześniejszych. Obecnie poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych wyliczany jest w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych. Oznacza to, że w stosunku do obowiązującej za rok 2020 metody obecnie do wyliczeń osiąganego poziomu uwzględniane są dodatkowe frakcje odpadów, takie jak bioodpady, tekstylia oraz inne odpady komunalne.
Na terenie Gminy Miasta Sanoka poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych za rok 2021 wyniósł zaledwie 20,11 % w stosunku do określonego  w ustawie co najmniej  20% poziomu. Ale już za rok 2022 wymagany do osiągnięcia poziom wynosi co najmniej 25%!
W związku z tym, aby uniknąć kary pieniężnej za nieosiągnięcie wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych,  począwszy od miesiąca lipca br.  rozpoczynają się na terenie Gminy Miasta Sanoka na nieruchomościach zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej i wielomieszkaniowej kontrole dot. prawidłowego prowadzenia przez mieszkańców selektywnej zbiórki odpadów.
Za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która w Sanoku wynosi 58,00 zł os/m-c.
Jeżeli wszyscy mieszkańcy nie będą prawidłowo segregować odpadów, jako gmina nie osiągniemy określonych w przepisach poziomów, a koszty nałożonych na gminę kar poniesiemy wszyscy w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Poniżej przypominamy o zasadach prawidłowego segregowania odpadów.