Jak usunąć kożuch w oczyszczalni?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pożytecznym urządzeniem pozwalającym w bezpieczny dla środowiska sposób zagospodarować ścieki z indywidualnych gospodarstw domowych.  Z racji, że jest rozwiązanie korzystniejsze ekonomicznie od szamba popularność przydomowych oczyszczalni ciągle wzrasta. Każde gospodarstwo domowe generuje różne ścieki, dlatego ta sama  oczyszczalnia może różnie pracować w każdym gospodarstwie domowym. Jednym z częściej pojawiających się problemów jest powstawanie kożucha, Poniżej wyjaśniamy jak powstaje kożuch w przydomowej oczyszczalni ścieków oraz jak go usunąć.

Jak powstaje kożuch w oczyszczalni?

Kożuch jest zawiesiną unoszącą się w górnej części przydomowej oczyszczalni ścieków. Może powstawać na różnych etapach oczyszczania ścieków, chociaż najczęściej podczas oczyszczania mechanicznego, które następuje w osadnikach gnilnych. Ścieki rurami kanalizacyjnymi w pierwszej kolejności trafiają właśnie do osadnika gnilnego zwanego również osadnikiem wstępnym. Zachodzą w nim procesy mechanicznego oczyszczania ścieków, głównie sedymentacja i flotacja. W wyniku sedymentacji substancje cięższe od wody gromadzą na dnie zbiornika tworząc osad. Natomiast w wyniku flotacji substancje lżejsze od wody unoszą się ku górze tworząc kożuch. Intensywność powstawania kożucha zależy w dużej mierze od składu ścieków. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania kożucha w oczyszczalni jest duża zawartość tłuszczu w ściekach surowych. Tłuszcz jest trudno rozkładalny biologicznie, dlatego pozbycie się go jest kłopotliwie. Zaleganie kożucha w przydomowej oczyszczalni ścieków może przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Kożuch może powstawać na różnych etapach oczyszczania ścieków. W przypadku oczyszczalni drenażowej największe jego ilości występują w pierwszej komorze. Natomiast w oczyszczalniach biologicznych kożuch tworzy się głównie w osadniku wstępnym i osadniku wtórnym.  Jego duże ilości w osadniku wtórnym mogą powodować, że kożuch zacznie wypływać z oczyszczalni do odbiornika ścieków oczyszczonych np. studni chłonnej, drenażu rozsączającego. Grozi to zatykaniem systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Dlatego bardzo istotne jest aby kontrolować zawartość kożucha w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak usunąć kożuch z oczyszczalni?

Wbrew pozorom pozbycie się kożucha z przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest proste. Z racji, że głównym jego składnikiem jest tłuszcz,  najlepiej jest ograniczać jego  ilości trafiające do oczyszczalni. Tłuszcz jest bardzo oporny na biologiczny rozkład, dlatego pozostają dwie metody jego usunięcia: mechaniczne usunięcie z oczyszczalni lub stosowanie specjalnych biopreparatów. Bardzo ważne jest, aby podczas opróżniania oczyszczalni zwrócić uwagę na dokładny wybór kożucha. Przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków charakteryzującą się prostą budową jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV zbudowana jest z dwóch komór bioreaktora oraz osadnika wtórnego. W osadniku wtórnym znajduje się przelew pilasty, który chroni przed wypływaniem kożucha z oczyszczalni. Oczyszczalnia NV oferuje sprawdzoną technologię, a urządzenie NV jest dostępne na rynku europejskim od prawie 30 lat. Owocowało to tysiącami zamontowanych przydomowych oczyszczalni NV, w samej Polsce jest ponad 40 tysięcy zamontowanych, sprawnie działających oczyszczalni NV. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj