W Komańczy odbyły się jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji

 

W Komańczy odbyły się jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i SłowacjiW dniu 7 sierpnia 2022 r. na placu nad Osławicą w Komańczy odbyły się jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji, których organizatorami byli Wójt Gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy. Podczas tego wydarzenia na scenie zaprezentowały się zespoły z Polski, Słowacji oraz Ukrainy.

W Komańczy odbyły się jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i SłowacjiImprezę rozpoczęto widowiskiem dla najmłodszych „Bezpiecznie, zdrowo i kolorowo’, poprowadzonym przez Lady Fama Show. Ku uciesze dzieci 🧒👧nie zabrakło baniek mydlanych, baloników oraz lawiny cukierków.🎈🍭 Po występie każde dziecko mogło zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystami.

W kolejnej części programu zaprezentowały się zespoły z gminy Komańcza: Łem-MY oraz SENIOR, którego członkami są także mieszkańcy gminy Zagórz. Niezwykle urokliwy był występ młodej artystki – Dariny Zabałotnej z Ukrainy, której koncert mieliśmy przyjemność podziwiać w naszej gminie po raz drugi.

W Komańczy odbyły się jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i SłowacjiNastępnie odbyło się oficjalne otwarcie imprezy i powitanie gości przez Pana Romana Bzdyka – Wójta Gminy Komańcza. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Grzegorz Nieradka – Doradca Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP, Michal Prejsa – Starosta Habury, Janusz Cecuła – Wicestarosta Powiatu Sanockiego, Marek Andruch – Starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Artur Woźny – Wicestarosta Powiatu Bieszczadzkiego, Renata Szczepańska – Wójt Gminy Cisna, Ernest Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Bogusław Kochanowicz – Wójt Gminy Czarna, mjr Grzegorz Oleniacz – zastępca kierownika działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Łupkowie, Piotr Łański – Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza, Adam Pasiniewicz – Przewodniczący Rady Gminy Komańcza.
W tym dniu świętowaliśmy także jubileusz 25-lecia istnienia Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. Z tej okazji Wójt Gminy Komańcza złożył życzenia i podziękowania Krystyna Galik-Harhaj – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy oraz wszystkim pracownikom tej instytucji.
Pięknym gestem i akcentem przywitał się zespół SOLO-MIA z Ukrainy, który wręczył na ręce gospodarza wydarzenia – Wójta Gminy Komańcza, chleb przywieziony z Kijowa, upieczony specjalnie na tę okoliczność.
Dalszą część imprezy uświetniły występy znakomitych zespołów:
Duklanie – Kapela Ludowa z Dukli
SOLO-MIA – z Ukrainy
Sykowni – z Podhala
HRDZA – ze Słowacji
Gwiazdą wieczoru był Jacek STACHURSKY, który wywołał mnóstwo pozytywnych emocji i wrażeń wśród publiczności. Ten występ bardzo uświetnił jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji. Okazał się bowiem prawdziwą petardą. 
Ostatnim, ale jakże efektownym i zachwycającym punktem programu był występ Agnes Violin LASER SHOW, czyli Agnieszki Flis, która w akompaniamencie muzyki i pokazów laserowych, zaczarowała publiczność grą na swoich diamentowych skrzypcach. 
Wydarzeniu towarzyszył również konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów leskiego i sanockiego na najlepszą potrawę regionalną i wypiek. W konkursie udział wzięło 6 Kół Gospodyń Wiejskich.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce – KGW z Zahutynia
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie
III miejsce – KGW z Lalina
Wyróżnienia otrzymały: Stowarzyszenie 50+ z Komańczy, KGW ze Średniego Wielkiego oraz KGW Bukowo.
Jury w składzie:
Pan Grzegorz Nieradka – Doradca Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Pan Janusz Cecuła – Wicestarosta Powiatu Sanockiego,
Pan Ernest Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz,
Pan Adam Pasiniewicz – Przewodniczący Rady Gminy Komańcza, degustowali i oceniali przygotowane potrawy i wypieki oznaczone numerami, tym samym nie mając wiedzy o tym, które KGW było ich autorem. Wszystkim Paniom i Panom, którzy wzięli udział w konkursie i przygotowali tak pyszne regionalne dania i wypieki serdecznie dziękujemy i już wstępnie zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym za rok.
Podczas imprezy miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego pn. „Perły Komańczy” oraz nagrodzenie jego laureatów.
W tym dniu nie zabrakło również stoisk z lokalnym rękodziełem, potrawami regionalnymi oraz wielu atrakcji dla dzieci, a były to m.in. dmuchańce, kula na wodzie, trampoliny, ściana wspinaczkowa, gry, zabawy oraz animacje, które poprowadziło Happy Kids.
Warto wspomnieć, że doskonałą obsługę cateringową podczas imprezy zapewnił catering U Orłosia.
W trakcie XXV Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy prowadziła Fundacja „Ramię w Ramię – nad Osławą”. Wszystkim ludziom dobrej woli dziękujemy za jej wsparcie i okazaną dobroć.❤️
– Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowania oraz realizację XXV Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji, a w szczególności Panu Pawłowi Rysz – Zastępcy Wójta Gminy Komańcza, pracownikom Urzędu Gminy Komańcza, druhnom i druhom z OSP KSRG Komańcza, OSP Szczawne i OSP Nowy Łupków, Panu Danielowi Jabubowiczowi i Panu Maciejowi Kuczmie – akustykom, Panu Mariuszowi Zielińskiemu – konferansjerowi, Pani Elżbiecie Farbaniec oraz pozostałym osobom, które przygotowały poczęstunek dla zespołów, EuRatMED Robert Jelinek – zabezpieczenie medyczne, Panu Grzegorz Biega Films – kamerzyście, Panu Arthur Mycio – fotografowi, ochronie z firmy Sephia. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy kieruje swoje podziękowania do wszystkich pracowników tej instytucji za trud, poświęcenie i ogrom pracy włożonej w organizację XXV Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni każdemu kto przyczynił się do organizacji tego wydarzenia, a nie został wymieniony powyżej – komentują organizatorzy. 
Cieszymy się ze jubileuszowe XXV Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji świętowaliście razem z nami w Komańczy.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu pn. XXV SPOTKANIA PRZYGRANIOCZNE POLSKI I SŁOWACJI – koncert charytatywny dla Ukrainy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj