WRZEŚNIOWE POWOŁANIE DO 3.PBOT

6 maja, minęło pięć lata od powołania na szkolenia podstawowe pierwszych ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich śladami podąży blisko 100 kandydatów z całego województwa, którzy w sobotę, 3 września, wstąpią w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to szóste wcielenie ochotników do służby w 3.PBOT

 

W najbliższą sobotę, 3 września rozpocznie się szóste w tym roku powołanie ochotników, którzy chcą zasilić szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przeciągu ostatniego roku znacznie wzrosło zainteresowanie służbą w strukturach 3 Podkarpackiej Brygady OT. Na każdym ze szkoleń liczba ochotników sięga około 100 chętnych do służby. Zgłaszają się osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, jak i nowicjusze, którzy chcą zdobyć doświadczenie wojskowe i mieć wymierny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Podczas wrześniowego naboru kandydaci rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe, skierowane dla osób bez doświadczenia w Siłach Zbrojnych RP, jak i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dla osób, które przysięgę wojskową mają już za sobą. Służba w 3.PBOT umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

W trakcie szkolenia podstawowego i wyrównawczego ochotnicy będą uczyć się sprawnego i bezpiecznego posługiwania się karabinkami MSBS GROT, poruszania się w terenie, prowadzenia marszu ubezpieczonego, opanują także podstawy medycyny pola walki i terenoznawstwa. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie. Szkolenie 16-dniowe zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej 18 września w obecności swoich rodzin, jak i starszych służbą kolegów.

Dla nowo powołanych do służby jest to początek drogi, gdyż cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku).

Zainteresowanie służbą w 3.PBOT jest wysokie i rekruterzy z Podkarpacia mają pełne ręce pracy. Rekruterzy posiadają wiedzę i doświadczenie, którym mogą podzielić się z osobami zainteresowanymi zasilić szeregi Brygady. Chętnie też odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości, z którymi wiąże się podjęcie decyzji o rozpoczęciu służby wojskowej.

-Liczba składanych wniosków do 3 Podkarpackiej Brygady OT znacząco wzrosła przez ostatni rok. Ochotnicy są bardzo mocno zmotywowani, aby dołączyć do jednej z największych Brygad i zdobywać doświadczenie wojskowe. Wnioski o przyjęcie do służby składają kandydaci, którzy chcą połączyć pasję z  życiem zawodowym – powiedział st. szer. Michał Bełz, rekruter 3.PBOT

Jednym ze znaczących atutów 3 Podkarpackiej Brygady OT jest odpowiednio wyszkolona kadra żołnierzy. Dzięki własnemu zaangażowaniu przekazują wiedzę i zachęcają do rozwijania swoich zdolności w wojsku. Podkarpaccy terytorialsi są żołnierzami pełnymi entuzjazmu, a szkoląc ochotników swoje działania ukierunkowują na zdobywanie przez nich głównie umiejętności praktycznych w zakresie działań taktycznych, strzeleckich czy medycznych.

-Zgodnie z kalendarzem działalności 3.PBOT na rok 2022 mamy przewidziane jeszcze 3 szkolenia podstawowe systemem ciągłym i weekendowym oraz wyrównawcze, które odbędą się we wrześniu (17 września – szkolenie weekendowe), październiku i listopadzie.  – podsumowała ppor. Magdalena Mac, Oficer Prasowy 3.PBOT.

***

Zainteresowani służbą w 3. PBOT mogą zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 3PBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu  800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony:  www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

 

#Zawsze gotowi, Zawsze blisko!

Tekst:

ppor. Magdalena MAC

Oficer Prasowy 3PBOT

Zdjęcia:

3PBOT