Rosnące ceny energii to wyzwanie dla samorządów

Forum Ekonomiczne  w Karpaczu

Na zaproszenie organizatorów reprezentując Miasto Sanok  burmistrz Tomasz Matuszewski uczestniczył w Forum Ekonomicznym  w Karpaczu. Forum odbyło się pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Uczestniczyli  w nim przedstawiciele rządu, samorządowcy, eksperci, ludzie nauki, kultury, sportu. Zorganizowane po raz XXXI Forum jest obecnie największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, dyskusji o perspektywach rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwie, energetyce,  współczesnych wyzwaniach i zagrożeniach. Forum daje możliwość wymiany doświadczeń, ale najmocniejszą stroną tej super-konferencji są prezentacje konkretnych rozwiązań i sposobów przezwyciężania kryzysów. Burmistrz brał czynny udział w wielu ciekawych panelach dyskusyjnych, udzielając wywiadów  do ogólnopolskich mediów na temat inwestycji jakie realizowane są w Sanoku oraz działań jakie podjęto w obszarze dekarbonizacji systemu ciepłowniczego.

– Wiele rozmów, które udało się przeprowadzić z samorządowcami oraz przedstawicielami rządu jednoznacznie pokazują kierunek bardzo dużego wzrostu cen energii oraz surowców energetycznych, przed którym nie jesteśmy wstanie się obronić. Szanowni państwo obecny wzrost cen, wymusi na wszystkich samorządach i jego podmiotach podjęcie drastycznych działań związanych z szukaniem oszczędności i rozwiązań, które pozwolą nam wszystkim przetrwać kolejny rok. Przed samorządami bardzo duże wyzwania związane z tworzeniem budżetu. Na dziś- z rozmów jakie udało mi się przeprowadzić nie usłyszałem od włodarzy miasta słów optymistycznych w tym obszarze. Od kilku miesięcy przygotowujemy się do stworzenia działań mających na celu oszczędności w obszarze energetyki w każdej jednostce podległej oraz spółkach – napisał burmistrz na swoim profilu społecznościowym.

W tym roku 2022 koszty energii na Mosir Sanok wyniosą około 4️ mln zł (obecną cena za 1️ MWh – 359,60 zł). Natomiast cena na rok 2023 1️ MWh to 1960 zł,  co daje nam kwotę prawie 18 mln  złotych za energię na samym MOSiRze.  Jest to prawie dwukrotny roczny budżet całego ośrodka sportu bez kosztów energii z którego tak chętnie korzystają sanoczanie.

Tak samo przedstawiają się koszty energii elektrycznej w Spółce SPGK Sanok, które wzrosną o  445% W tym roku Spółka SPGK poniosła koszty energetyczne w wysokości 3,5 mln złotych, natomiast w kolejnym 2023 kwota jaką musi zabezpieczyć na ten cel kształtować się będzie w granicach 18 mln zł. Czy samorządy takie jak Sanok i podległe im jednostki są w stanie to udźwignąć? Dziś mówi się jednoznacznie, że nie.

– Liczymy jeszcze na działania Rządu i pomoc jaka powinna być ukierunkowana na światową sytuację energetyczną z którą przyszło nam się zmierzyć. Problem ten dotyczy wszystkich samorządów tym samym mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych. My z pewnością nie poddajemy się, podejmujemy kolejne działania związane z dekarbonizacją systemu, montażem kotła na biomasę 33 mln zł), który spowoduję obniżenie kosztów poniesionych w związku z emisją CO2. Powołaliśmy pierwszą samorządowa Spółkę Wodorową i tworzymy dokumentację projektową dla tej inwestycji. Przeprowadziliśmy wiele rozmów i podjęliśmy działania związane z pozyskaniem partnerów biznesowych do tego przedsięwzięcia. Stoimy wszyscy przed ogromnymi wyzwaniami i wspólne dążenie do przezwyciężenia kryzysu i poszukiwanie rozwiązań może pozwolić nam wytyczyć drogę, która będzie bezpieczna. Ceny energii szaleją także w całej Europie. W większości państw europejskich ceny prądu rosną tak samo, jak w Polsce – dodał burmistrz.

W najbliższych dniach burmistrz przedstawi działania, jakie zostaną podjęte w Mieście w związku z cenami rynkowymi za energię elektryczną.

Wywiad z burmistrzem: KLIK

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj