IV Międzynarodowy Letni Zlot Turystów
IV Międzynarodowy Letni Zlot Turystów

IV Międzynarodowy Letni Zlot Turystów

Już po raz IV odbył się Międzynarodowy Letni Zlot Turystów. Tym razem goście z Polski, Słowacji, Czech i Węgier przebywali w Ustrzykach Górnych. Turyści mieli okazję poznać urokliwe Bieszczady. Choć pogoda nie była łaskawa, to wszyscy zgodnie podkreślali, że był to najlepszy zlot, jaki odbył się do tej pory.

IV Międzynarodowy Letni Zlot Turystów zorganizowało Polskie Towarzystwo Tury-styczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału „Ziemia Sanocka” w Sanoku. Turyści gościli od 8 do 11 września w Hotelu Górskim PTTK w Ustrzykach Górnych. Celem zlotu jest wymiana doświadczeń i integracja organizacji turystycznych z Polski (PTTK), Słowacji (Klub Słowackich Turystów), Czech (Klub Czeskich Turystów) i Węgier (Węgierskie Stowarzyszenie Naturalne) oraz prezentacja walorów tury-styczno-krajoznawczych Bieszczadów.

Jedni wolą morze, drudzy jeziora, a jesz-cze inni kochają góry, które są dostępne niemal w każdej porze roku. Turystyczne wędrówki to nie tylko możliwość obcowania z naturą, to także okazja do poznania siebie, pokonania swoich słabości, a także poznania nowych i ciekawych osób, bowiem właśnie w górach człowiek poznaje drugą osobę najlepiej. Przekonali się o tym uczestnicy Zlotu, którzy pokonywali górskie szczyty podczas ulewnych deszczy. W czwartek, 8 września uroczystego otwarcia Zlotu dokonał Stanisław Sieradzki, prezes Zarządu PTTK „Ziemia Sanocka” Oddział w Sanoku, a tym samym komandor Zlotu.

– Bieszczady to prawie początek zachodniej strony Karpat wschodnich, wspaniałych pięknych gór, a nas łączy umiłowanie do gór, przyrody, folkloru. Od razu połączyła nas góralska muzyka: Polaków, Czechów, Słowaków, choć Węgrzy może trochę nie rozumieli, ale my tutaj w Karpatach ten folklor sobie bardzo cenimy i szanujemy – powiedział Jerzy Kapłon, prezes ZG PTTK, życząc udanego pobytu.

Po części oficjalnej przy-szedł czas na zabawę integracyjną przy zespole folklory-stycznym Kremenaros. W piątek, skoro świt, turyści mieli do wyboru wyjścia na dwie trasy piesze, niestety z powodu złej aury nie mogły odbyć się spływy kajakowe oraz wycieczki konne. Turyści mieli okazję przejechać się słynną kolejką leśną na trasie Majdan – Balnica, by później przejść blisko 20 km aż do Roztok Górnych, podziwiając wyjątkową przyrodę oraz bajeczne krajobrazy.

Druga grupa w strugach deszczu wybrała się na Tarnicę, ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Wieczorem turyści bawili się przy ognisku, słuchając pięknych bieszczadzkich piosenek. Niestety sobota, to kolejny dzień, gdzie od samego rana mocno padał deszcz. Kilka śmiałków wybrało się w góry, jednak zdecydowana większość wolała udać się do Muzeum Przyrodniczego w Mucznem, gdzie mogli podziwiać ekspozycję fauny bieszczadzkiej. Na wystawie zobaczyli m.in: niedźwiedzia, żubra, wilka, czy rysia oraz wiele innych ciekawych gatunków zwierząt. Wszystko co dobre szybko się kończy i tak też było tym razem.

Uroczystego zakończenia IV MZLT dokonał Stanisław Sieradzki, który przekazał totem przedstawicielowi Klubu Czeskich Tury-stów, gdzie za dwa lata odbędzie się kolejny Międzynarodowy Letni Zlot Turystów. Wszyscy z niecierpliwością czekają, aby móc się znowu zobaczyć, wędrować wspólnie po górach i dobrze się przy tym bawić. 21 batalion logistyczny

FOTO: ALDONA MĘKARSKA I EMILIA WITUSZYŃSKA

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj