„Polska - Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” - spotkanie w ramach projektu

„Polska – Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” – spotkanie w ramach projektu „Historyczne bestsellery”

23 września (piątek) o godz. 18.00 w Galerii 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku odbędzie się spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą i Wojciechem Harpulą. Będzie to czwarte z cyklu spotkań autorskich organizowanych w ramach projektu „Historyczne bestsellery” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Andrzej Chwalba – profesor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii Polski, historii powszechnej i historii Krakowa, ale też esejów i artykułów publicystycznych. Oprócz wielkich syntez, jak: „Historia Polski 1795-1918”, „Historia powszechna . Wiek XIX”, jest autorem opracowań książek: „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski” (z Wojciechem Harpulą) czy „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920”.

Wojciech Harpula – politolog, krakowski dziennikarz i publicysta.
Skąd się wzięła polsko – rosyjska obsesja? Dlaczego ciągle nam z Rosją nie po drodze? Które momenty w historii stosunków Polski z Rosją okazały się decydujące dla Polaków, Europejczyków i świata?

Wybitny i ceniony historyk Andrzej Chwalba oraz dziennikarz Wojciech Harpula (…) zadają pytania o historię i dynamikę relacji polsko – rosyjskich, decydujące procesy i kluczowe momenty, które zaważyły na losach obu państw: Unia w Krewie 1385 roku, bitwa pod Orszą w 1514 r., wojny z Moskwą za Batorego, zajęcie Moskwy w 1610 r., początek „oddawania pola” Rosji w rozejmie andruszowskim, rozbiory, XIX-wieczne powstania narodowe, wreszcie Bitwa Warszawska 1920 r., zbrodnia katyńska i powojenna instalacja komunistów w Polsce.
Autorzy rzetelnie i zarazem barwnie wyjaśniają, dlaczego do dziś cień Rosji kładzie się na stosunkach wewnętrznych i międzynarodowych Polski. Prowokujące pytania, odważne diagnozy, wnikliwe analizy. Lektura niezbędna dla każdego miłośnika historii.

Serdecznie zapraszamy!!!

„Polska - Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” - spotkanie w ramach projektu "Historyczne bestsellery"

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj