Żołnierz z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielił pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie

ZAWSZE GOTOWI! ŻOŁNIERZ 3PBOT UDZIELIŁ PIERWSZEJ POMOCY

Żołnierz z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – st. kpr. Michał Jurasz wykazał się postawą godną żołnierza Wojska Polskiego. Podczas powrotu z pracy, udzielił pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie.

„Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” to motto, które każdego dnia przyświeca żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT stale podnoszą swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy a umiejętności które posiadają, często ratują zdrowie i życie mieszkańcom naszego rejonu.

6 października żołnierz 3 Podkarpackiej Brygady OT st. kpr. Michał Jurasz podczas powrotu z pracy, udzielił pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie. Podróżując pociągiem osobowym relacji Rzeszów-Jasło, stał się świadkiem nagłego omdlenia pasażerki.

-„Gdy padło pierwsze stwierdzenie „Pomocy, kobieta mdleje!”, natychmiast zareagowałem. Uchroniło to poszkodowaną przed potencjalnym pogłębieniem urazu i dodatkowymi obrażeniami wynikającymi z ran ciętych lub tłuczonych. Reakcja była na tyle szybka, że udało mi się jeszcze pasażerkę złapać i asekurować” – powiedział st. kpr. Michał Jurasz.

Żołnierz ruszył do udzielenia pierwszej pomocy, natychmiastową reakcją było położenie omdlałej kobiety w korytarzu pociągu, dłońmi asekurował jej odcinek szyjny. Wsparcia udzielił także jeden ze współpasażerów, który uniósł i przytrzymał kończyny dolne omdlałej kobiety. Dzięki czemu natleniona krew z kończyn dotarła do mózgu i go dotleniła, zapobiegając przyczynie omdlenia. Przez całą trasę st. kpr. Michał Jurasz był przy pasażerce, aż do momentu gdy jej stan był stabilny i poczuła poprawę.

St. kpr. Michał Jurasz jest żołnierzem 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od ponad pięciu lat. Na co dzień jest również strażakiem OSP. Dzięki WOT podnosi swoje kwalifikacje, wykorzystując je na każdym etapie zarówno jako żołnierz i jako strażak.

Zrobiłem to co do mnie należało, rozwijanie się dwutorowo pozwala na nasycenie lokalnych społeczności ludźmi, którzy potrafią wykorzystać swoje profesjonalne umiejętności zarówno w służbie wojskowej, jak i życiu prywatnym – podsumował st. kpr. Michał Jurasz.

3 Podkarpacka Brygada OT od kilku lat rozwija i doskonali kompetencje swoich żołnierzy w zakresie szkoleń medycznych. W skład każdej tzw. „Wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej nie tylko podczas działań bojowych i działań kryzysowych, ale także w czasie napotkanych w życiu codziennym zdarzeń.

*

Bądź lepszą wersją siebie i zasil szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zgłoś się do Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skorzystaj z pomocy rekruterów www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Tekst:

ppor. Magdalena Mac Rzecznik prasowy 3PBOT

Zdjęcia: DWOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj