Spacer ścieżką ekologiczno – przyrodniczą w Miejskim Parku

24 października w Parku Miejskim odbyła się pilotażowa wycieczka połączona ze szkoleniem nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli. Realizatorem projektu dofinansowanego w ramach programu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” jest Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok.

Wycieczkę poprowadził Piotr Kutiak, przewodnik beskidzki, pracownik wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Sanoku oraz członek stowarzyszenia ŁNS. Projekt jest ukierunkowany na działania proekologiczne. Przed wejściem do Parku Miejskiego, po stronie II Liceum Ogólnokształcącego  znajduje się tablica z mapą, na której można zobaczyć oznakowane poszczególne przystanki ścieżki. Pierwszy przystanek znajduje się przy schodach sceny amfiteatru i to tam rozpoczynamy swoją podróż po tajemnicach parku. Na każdym z przystanków został posadowiony słupek z kodem QR, aby móc odkryć jakie tajemnice skrywa należy zeskanować kod QR (wystarczy mieć do tego czytnik kodów zainstalowany w smartfonie). Zeskanowanie kodu otworzy nam drogę do filmów edukacyjnych o obiektach przyrodniczych. Park Miejski jest częstym miejscem spotkań młodzieży, rodzin z dziećmi i emerytów, ale to przede wszystkim miejsce w którym możemy podziwiać liczne i rzadkie gatunki drzew, które znajdują się pod ochroną. Inicjatywa stowarzyszenia ma na celu popularyzację, a także ochronę „Góry Parkowej”. Powstała ścieżka to wspaniała oferta dla szkół, które mogą przeprowadzić zajęcia na świeżym powietrzu, co wpłynie na ich atrakcyjność, ale również poszerzy wiedzę o parku.

– Liczę, że te działania przyczynią się do większego poszanowania przyrody i małej infrastruktury parku. W przyszłości rozszerzymy te działania na inne ścieżki przyrodnicze, których w Sanoku i wokół nie brakuje. W planach jest też utworzenie ogrodu sensorycznego. Zachęcam do ściągnięcia aplikacji i kreatywnego wypoczynku w Parku Miejskim – komentuje obecny na wycieczce burmistrz.