PODKARPACCY TERYTORIALSI ŚWIĘTOWALI ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

PODKARPACCY TERYTORIALSI ŚWIĘTOWALI ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. We wszystkich stałych rejonach odpowiedzialności podkarpaccy terytorialsi pamiętali o bohaterach walk o wolność i niepodległość Polski.

PODKARPACCY TERYTORIALSI ŚWIĘTOWALI ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
104 lata temu Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata. W ten szczególny dzień dla naszego państwa – Narodowe Święto Niepodległości – żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w uroczystościach na terenie całego Podkarpacia: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Obchody w Rzeszowie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Farnym. W czasie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe. Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie zakończyła wojskowa defilada.

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział w uroczystym Apelu, gdzie odczytano list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz list dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziękując za wzorową służbę i pracę płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT i płk Piotr Wójcik, szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, wręczyli medale za długoletnią służbę oraz medale stulecia odzyskania niepodległości.

Podkarpaccy terytorialsi otrzymali też akty mianowania na wyższe stopnie oficerskie, podoficerskie i starszych szeregowych, a 23 żołnierzy po raz pierwszy otrzymało akt mianowania na nowy stopień w wojsku – starszego szeregowego specjalistę, który został utworzony na mocy ustawy o obronie ojczyzny.

W dzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także w całej Polsce Wojskowe Gry Terenowe, aby spędzić ten szczególny czas łącząc go z aktywnością fizyczną oraz promocją służby wojskowej. W Stalowej Woli w ramach Wojskowych Gier Terenowych, żołnierze z 32. batalionu lekkiej piechoty z Niska przeprowadzili takie konkurencje jak m.in.: wyzwanie przetrwania w trudnych warunkach, budowa namiotu z pałatek czy rozpalenie ogniska.

Poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, podkarpaccy terytorialsi włączyli się do akcji „Niepodległa do Hymnu”. To jedyne swego rodzaju wydarzenie zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Tekst:

ppor. Magdalena Mac

Oficer Prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia:

21 BSP, 3. PBOT

Wideo:

kpr. Adam Lipka

https://sway.office.com/ivU5QwZBgvaVFCrG#content=8SAt2QYuDa0gsc