Sanok bez barier

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Sanok 10 listopada zorganizowało konferencję pt.: „Sanok bez barier”, której celem było podniesienie świadomości społecznej na temat problemów funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie.

Co roku w dniu 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy w pełne życie społeczne. Ważną tematyką obchodów jest integracja osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

– Również chcemy mówić w sposób zdecydowany o potrzebach środowiska osób niepełnosprawnych, aby kształtować w społeczeństwie właściwe postawy wobec tej grupy osób. Konferencja „Sanok bez barier” jest próbą zainicjowania cyklicznych konferencji, które będą miały na celu otwarcie się lokalnej społeczności na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz pokazywanie możliwości wspólnego realizowania różnych wspaniałych inicjatyw. Pomysł zorganizowania konferencji został zainicjowany przez Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego Oddział w Sanoku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku – mówił Grzegorz Kozak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Sanoku.

Sanok bez barierUczestnicy konferecnji mieli okazję zapoznać się z programami realizowanymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o których opowiedział Maciej Szymański, dyrektor PFRON w Rzeszowie oraz wyłuchać wykładu na temat zapewnienia równości szans i dostępności dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami psychicznymi. Podczas konferencji został zaprezentowny film
„(Nie)Sprawni w obiektywie”. O filmie oraz o jego realizacji opowiedziała Alicja Tomoń – Fundacja poMocni, Stara Wieś. Agnieszka Andrzejczak opowiedziała o barierach występujące u osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Podczas konferencji nie mogło zabraknąć części artystycznej, którą przygotowali podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej „PROGRES” w Sanoku oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej „ŚWIETLIK” w Sanoku.

Marcin Owsiak, pełnomocnik Rektora ds. studentów niepełnosprawnych przedsatwił udogodnienia dla studentów niepełnosprawnych w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, prelegent Marcin Owsiak. Natomiast o tym jak działa wolonatariat studencki na UP opowiedziała Małgorzata Dżugan. Na koniec zaprezentowano fundacje oraz stowrzyszenia funkcjonujące na terenie Miasta Sanoka, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.

dcz