Twórczość Zdzisława Beksińskiego ciepło przyjęta na Śląsku i w Lublinie

Twórczość Zdzisława Beksińskiego ciepło przyjęta na Śląsku i w Lublinie

9 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie miała miejsce wyjątkowa inauguracja wystawy.  Ekspozycja prezentująca bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych czyli Zdzisława Beksińskiego.

Na wystawie „Beksiński w Lublinie” prezentuje się 50 specjalnie wyselekcjonowanych obrazów mistrza, pochodzących ze zbiorów naszego Muzeum Historycznego, ukazujących jego wyjątkowy i tajemniczy świat.

W kolejnej sali ekspozycji – City Project -1 udostępniono zwiedzającym liczne fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe wraz z obszerną wystawą multimedialną „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”, która zabierze odwiedzających w klimatyczną podróż ukazującą przekrój twórczości mistrza.

Poprzez doświadczenia Virtual Reality można odbyć podróż „do środka” obrazów Zdzisława Beksińskiego. Jest to pierwsze w Lublinie tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości tego słynnego malarza. W ciągu kilku dni wystawę odwiedziło ponad 2 tys. osób.

Poprzednia wystawa obrazów mistrza Beksińskiego umiejscowiona była na Śląsku. Przez ponad 3 miesiące, od 18 czerwca do 24 września, miłośnicy twórczości polskiego Mistrza dystopijnego surrealizmu mogli uczestniczyć w festiwalu „Beksiński na Śląsku”, który odbył się w industrialnych i klimatycznych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach – ważnym miejscu na kulturalnej mapie Polski. Najważniejszym punktem programu będzie pierwsza, tak obszerna wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego na Śląsku, w skład której wejdzie 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej” – zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Wystawę odwiedziło ponad 46 tys. osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj