Droższe parkowanie w mieście

Droższe parkowanie w mieście

Zapłacimy więcej za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Sanoku w strefie płatnego parkowania oraz opłaty dodatkowej. Obecnie obowiązujące stawki zostały wprowadzone w 2013 roku. Za pierwsze pół godziny postoju zapłacimy 1,50 zł, zaś za postój do jednej godziny stawka wyniesie 3 zł.

– Strefę płatnego parkowania wprowadza się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu. Wprowadzenie systemu płatnego parkowania wpływa na skrócenie czasu parkowania i tym samym zwiększenie rotacji pojazdów, przez co miejsca parkingowe w centrum miasta są efektywniej wykorzystywane. Zmiana stawek stanowi ich urealnienie. Aktualnie obowiązujące stawki wprowadzone zostały w 2013 r. – uzasadnił projekt uchwały Artur Kondrat, wiceburmistrz Sanoka.

Wiceburmistrz wyjaśnił, że opłaty za postój wzrosną o 50%, przy czym stawka za 1 godzinę wyniesie 3,00 zł. Przy ustalaniu stawek na kolejne godziny uwzględnia się progresywne narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny postoju, przy czym progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20% za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę postoju. Stawka opłat za czwartą godzinę i za kolejne godziny postoju nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę postoju.

Wprowadza się dodatkowy abonament:
– abonament roczny osoby niepełnosprawnej N
– abonament roczny osoby niepełnosprawnej N+

Dla osób niepełnosprawnych kierujących oznakowanymi pojazdami ustalono zerową stawkę jedynie na miejscach dla nich ustalonych. Abonament typu N uprawnia osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami samochodowymi o ile posiadają ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej wydawana podstawie odrębnych przepisów, do parkowania na każdym płatnym miejscu postojowym w Strefie Płatnego Parkowania Abonament typu N+ uprawnia osoby przewożące osoby niepełnosprawne o ile posiadają ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej wydaną na podstawie odrębnych przepisów, do parkowania na każdym płatnym miejscu postojowym w Strefie Płatnego parkowania.

Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, w tym za uiszczenie opłaty w zaniżonej wysokości lub przekroczenie opłaconego czasu parkowania Pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 75 zł. W przypadku uiszczenia tej opłaty w dniu wystawienia wezwania lub w następnym dniu roboczym opłata ulega zmniejszeniu do wysokości 50 zł.
Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania wynoszą:

1) samochody osobowe
a. 1,50 pierwsze pół godziny postoju
b. 3,00 zł postoju do jednej godziny
c. 3,50 zł rozpoczętą drugą godzinę postoju
d. 4,00 zł za rozpoczętą trzecią godzinę postoju
e. 3,00 zł za czwartą i kolejną godzinę postoju

2) samochody ciężarowe i autobusy powyżej 2,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu – dwukrotność opłat jak dla samochodów osobowych.

Opłaty abonamentowe wynoszą:
1) abonament miesięczny na miejscu ogólnodostępnym – 150 zł
2) abonament półroczny na miejscu ogólnodostępnym – 750 zł
3) abonament roczny na miejscu ogólnodostępnym – 1500 zł
4) abonament miesięczny na miejscu zastrzeżonym (koperta) – 300 zł
5) abonament półroczny na miejscu zastrzeżonym (koperta) – 1500 zł
6) abonament roczny na miejscu zastrzeżonym (koperta) – 3000 zł
7) abonament roczny mieszkańca strefy – 225 zł
8) abonament miesięczny mieszkańca strefy – 30 zł
9) abonament roczny osoby niepełnosprawnej N – 30 zł
10) abonament roczny opiekuna osoby niepełnosprawnej N – 30 zł

3 KOMENTARZE

  1. To są właśnie skutki dawania sobie podwyżek a dla mieszkańców znaczy sponsoring takich ludzi jak Matuszewski. A może by tak sobie obniżyć wynagrodzenie? Może poszukać oszczędności w spółkach podległych? Dlaczego to zawsze mieszkaniec ma ponosić konsekwencje złych decyzji?

    • A może mniej dawać na hokeistów, piłkarzy i innych radośnie uprawiających sport? Może zrezygnować z darmowych imprez? Ciekawe, czy KSU występowało za darmo w wakacje? Ile kosztował przejazd kolarzy, bo w żadnym mieście nie jechali za darmo na chwałę Langa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj