Czego obawiają się młode sanoczanki

 

Jak co roku zadajemy pytania sanoczankom o to, jak żyje im się w naszym kraju, mieście. Pytamy o ich obawy i nadzieje. Czego życzą sobie oraz innym kobietom. Najczęściej takie pytania zadawaliśmy kobietom, które w przestrzeni publicznej są w jakiś sposób dostrzegane. Tym razem poprosiliśmy o odpowiedzi na pytania młode Polki, z sanockich szkół, które niekoniecznie są znane, aczkolwiek już mają swoje przemyślenia i zdanie na wiele tematów. Dzień Kobiet, czyli dzień nadania nam kobietom praw wyborczych, powinien być szczególnym czasem. Niestety, te prawa są nam powoli i systematycznie odbierane. Okazuje się, że młodzież również to dostrzega, niemniej większość młodych pań patrzy w przyszłość… z nadzieją.


Adrianna Firlit

Jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1, a planuje naukę w II LO. Trenuje z łucznikami z Sanoka.

Jako młoda Polka i jednocześnie Amerykanka, czuję, że żadne miejsce nie jest w pełni dla nas, kobiet bezpieczne. Jak słyszę, co się dzieje innym kobietom dookoła świata, to się boję o to, co będzie w przyszłości. Jak mam się czuć bezpiecznie, jak mam się czuć pewnie, kiedy żyję w ciągłym strachu. I dla tych, którzy twierdzą, że „to nie każdy facet” jest ten niebezpieczny, to mnie nie uspokaja. Boję się o naszą przyszłość, ponieważ coraz bardziej się cofamy w czasie. Szczególnie jak patrzę na to, co dzieje się w Ameryce, to przeraża mnie, że może tak być kiedyś tutaj. Jednak dla mnie życie w Sanoku jest dosyć spokojne.
Nic spektakularnego przeważnie się nie dzieje i można wpaść w codzienną rutynę.
Niestety, żadne miejsce nie jest kompletnie bezpieczne, ale to miasto jest jednym z lepszych. Nie mam zbyt dużo do powiedzenia na temat Sanoka, bo jestem tutaj dopiero trzy lata, ale moim zdaniem, jest przytulnym i wygodnym miastem. Jestem
bardzo zadowolona z mojego pobytu tutaj i mam nadzieję, że inne kobiety tak samo
uważają. Życzę każdej kobiecie wspaniałe- go Dnia Kobiet i przemiłego życia w naszym miasteczku.


Amelka Gac

Mieszka w Nowosielcach, uczęszcza do Zespołu Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka.

Poprzez zainteresowanie motoryzacją uczy się w Technikum na profilu technik pojazdów samo- chodowych. Należy do Grupy Nowej Generacji Sanoka.
Dzień Kobiet to bardzo szczególne święto wszystkich pań, jest to też świetna okazja, aby docenić kobiety w naszym otoczeniu. Warto też składać sobie życzenia nawzajem, mały gest sprawi, że każda z pań lub dziewczyn po- czuje się wyróżniona i doceniona. Życzeniami właśnie w ten sposób możemy okazać miłość i szacunek kobiecie.


 

Wiktoria Usyk

Radna Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka, uczennica I LO, niepoprawna optymistka.

Ostatnie lata spędzone w cieniu pandemii COVID-19 były wielkim wyzwaniem dla wszystkich – zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Ten okres odcisnął się w szczególności na ludziach młodych, którzy z dnia na dzień musieli zmienić swoje oczekiwania i plany na przyszłość i zmierzyć się z nową rzeczywistością. Oprócz pandemii w roku 2022 pojawiły się kolejne zawirowania, bo u naszych wschodnich sąsiadów wybuchła wojna. W takiej rzeczywistości wiele z nas, sanoczanek zadaje pytania, co będzie dalej? Jak wszystkie młode Polki, obawiamy się przyszłości i wyzwań, które ze sobą przyniesie. Czujemy niepewność, ale pomimo to staramy się jednak pozostać ambitne, optymistyczne i łatwo nie rezygnujemy z naszych marzeń. Życie niesie ze sobą wyzwania, ale my mamy dość siły, by stawić czoła im wszystkim! Z okazji Dnia Kobiet życzymy wam właśnie takiej siły, kroczenia przez ten świat z uniesioną głową i szerokim uśmiechem zarażającym wszystkich pozytywną energią oraz spełnienia wszystkich marzeń, nawet tych niewypowiedzianych!


 

Amelia Tretowicz

Uczennica II LO. Pasjonatka prawa, japonistyki, poezji oraz zespołów z lat 70. i 80. W przyszłości myśli nad otworzeniem własnej firmy lub karierze prawniczej.

Jako młoda Polka czuję się źle, przyznam, że nasz rząd nie zapewnia dobrego dostępu do lekarzy, hamuje nam możliwość do podejmowania decyzji o własnym ciele i obawiam się, że sytuacja w Polsce będzie się pogarszać. Życie w Sanoku postrzegam jako monotonne, brak ciekawych miejsc i sklepów ogranicza mi cieszenie się tym miejscem, dlatego w przyszłości chciałabym się przenieść do większego miasta. Z okazji Dnia Kobiet każdej życzę, aby były silne, aby się nie poddawały i walczyły o swoje, abyśmy nie przestawały być dla siebie piękne i aby każda kobieta była szczęśliwa i czuła się swobodnie. Pragnę wspomnieć, że jako Polki musimy stawiać się chorym zasadom rządu, aby walczyć o swoje.


Angelika Kasperska

Jest sanoczanką, uczennicą ostatniego roku w Technikum nr 2, tak zwanym „Mechaniku” na profilu technik pojazdów samochodowych. Interesuje się głównie motoryzacją, należy
do grupy Nowej Generacji Sanoka, w której razem z kilkoma młodymi ludźmi stara się wprowadzić zmiany w naszym mieście.

Dzień Kobiet to bardzo szczególne święto wszystkich pań, jest to też świetna okazja, aby docenić kobiety w naszym otoczeniu. Warto składać sobie życzenia nawzajem, mały gest sprawi, że każda z pań lub dziewczyn poczuje się wyróżniona i doceniona. Życzeniami właśnie w ten sposób możemy okazać miłość i szacunek kobiecie. My, jako młode Polki, jesteśmy dumne z naszego pochodzenia, kocha- my nasz kraj, lecz mamy również obawy.
Ostatnio dość mocno poruszana jest kwestia aborcji. Dla mnie, młodej kobiety, Polki, aborcja powinna być prawem, z którego możemy korzystać, jeśli tylko chcemy, a nie jakimś zakazem, przez który możemy umrzeć. Ile jeszcze będzie takich przypadków, że młode kobiety umierają przez to chore prawo?
Jak można komukolwiek zabronić podejmować decyzje o sobie i o swoim ciele? Młode kobiety boją się zachodzić w ciążę, boją się ryzyka, że coś pójdzie nie tak i będą musiały opuścić ten świat ze świadomością, że muszą pożegnać się ze swoimi bliskimi, osobami, które kochają, tylko dlatego, że ktoś wymyśla prawa i decyduje za każdą z nas. Uważam, że w ten wyjątkowy dzień, gdzie obchodzimy nasze święto, powinnyśmy poruszyć ten temat, żeby ludzie nie zapomnieli o nas i o tym z czym musimy walczyć, my, kobiety. Poruszając kwestie Sanoka i tego, jak nam się tu żyje, uważam, że to super miasto, pełne dobrych ludzi. Niejednokrotnie spotkałam się z dobrocią
w różnych okolicznościach, w sklepie czy na ulicy. Są zapewniane różne atrakcje, takie jak: koncerty, wesołe miasteczka w okresie wakacyjnym jak i również różne manifestacje, np. marsz LGBT czy marsz równości. Czuję, że Sanok tętni, życiem i idzie w dobrą stronę

Młode kobiety wysłuchała Edyta Wilk