Wojskowe targi w Boguchwale – Rozmowa z mjr. Januszem Waliłko, pełniącym obowiązki Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sanoku

Co to za Wydarzenie?

W dniach 17 – 18 marca 2023 r. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zapraszają na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Targi organizowane są w 16 miastach całej polski. Skierowane są one do osób, które chciały by zapoznać się z ofertą wojska dotyczącą służby i pracy w jednostkach lub instytucjach wojskowych.

 

Czym są Wojskowe Targi Służby i Pracy

Wojskowe Targi Służby i Pracy są szansą na znalezienie atrakcyjnego zajęcia dla wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy ze stałym wynagrodzeniem oraz dla tych którzy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu. Są też szansą dla młodzieży szkolnej na zapoznanie się z ofertą Sił Zbrojnych RP skierowaną do nich.
W czasie Targów będzie można sprawdzić możliwości rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP, od dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej po służbę zawodową. Każdy będzie mógł porozmawiać z rekruterami, studentami uczelni wojskowych i żołnierzami różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Będzie mógł dowiedzieć się również jak zostać żołnierzem, jakie są warunki służby, wynagrodzenia i profity. Dodam tylko, że od 1 marca szeregowy zawodowy lub szeregowy w Dobrowolnej Zasadnicze Służbie Wojskowej kuż od pierwszego dnia służby zarabia ponad 4,9 tys. zł miesięcznie. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej będą mogli poznać ofertę jednostek i instytucji wojskowych.
Podczas Targów w punktach rekrutacyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji będą odpowiadać na pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości. Na życzenie osoby zainteresowanej przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery wojskowej, opartą o wykształcenie zainteresowanej osoby, jej doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych zainteresowań. Podczas Targów również będzie można złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

A w województwie podkarpackim?

Serdecznie zapraszam wszystkie osoby z podkarpacia do wzięcia udziału w Wojskowych Targach Służby i Pracy, które odbędą się w Boguchwale, przy Miejskim Centrum Kultury, ul. Rynek 2, w dniach 17-18 marca 2023 r. (piątek-sobota), w godz. 09:00-18:00.
Podczas Targów w Boguchwale, żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprezentują sprzęt wojskowy: Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe, Transportery Opancerzone, Czołgi, w tym m.in.: czołg Leopard, transporter Rosomak, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, wyrzutnię rakietową Langusta, a także broń strzelecką i wiele innego wyposażenia.
Tam również będzie można dowiedzieć się jak zostać żołnierzem, jakie są warunki służby wojskowej, jakie jest wynagrodzenie i jakie są profity związane ze służbą oraz poznać możliwości rozwoju zawodowego. Będzie można skosztować prawdziwej żołnierskiej grochówki przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej oraz innych zespołów. Każdy uczestnik będzie miał możliwość porozmawiać ze studentami i przedstawicielami uczelni wojskowych (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni), którzy przedstawią ofertę oraz udzielą wszelkich informacji dotyczących rekrutacji do uczelni wojskowych. Każdy student od pierwszego miesiąca nauki pobiera wynagrodzenie w wysokości 4 960 zł.
Ponadto, w dniu 18 marca o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta przysięga ponad stu żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.
Raz jeszcze bardzo gorąco zachęcam do udziału w Wojskowych Targach Służby i Pracy w Boguchwale, przy Miejskim Centrum Kultury, ul. Rynek 2. Do zobaczenia.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program Wojskowych Targach Służby i Pracy w Boguchwale.

17 marca (piątek):
09:00 – otwarcie WTSiP
09:30-18:00 – działanie punktów informacyjno-rekrutacyjnych WCR, pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, pokazy umundurowania, quiz i konkursy z nagrodami „Nowoczesna armia”, warsztaty szkoleniowe „Trenuj z wojskiem”
10:00 – warsztaty szkoleniowe: budowa, składanie MSBS GROT
11:00 – promocja programu Szkoła Legii Akademickiej
11:30 – prezentacja zawodowej służby wojskowej w batalionach strzelców podhalańskich
12:30 – poczęstunek wojskową grochówką
13:00 – warsztaty szkoleniowe: budowa, zakładanie maski pgaz oraz FOO
13:30 – występ Orkiestry Wojskowej
14:00 – warsztaty szkoleniowe: zasady udzielania pierwszej pomocy na polu walki
14:30 – konkurs strzelecki na strzelnicy wirtualnej
15:00 – poczęstunek wojskową grochówką
15:30 – występ Orkiestry Wojskowej
16:00 – występ Sekcji Wokalnej Klubu 21 BSP w Rzeszowie
16:30 – konkurs z nagrodami „Nowoczesna armia”
17:00 – prezentacja zawodowej służby wojskowej w 18 Pułku Artylerii
17:15 – prezentacja terytorialnej służby wojskowej

18 marca (sobota):
09:00 – otwarcie WTSiP
09:15 – warsztaty szkoleniowe: budowa, składanie MSBS GROT
09:45 – występ zespołu Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich „Szarotki”
10:20 – występ zespołu Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich „Harnasie”
11:00 – PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY DZSW
12:30 – poczęstunek wojskową grochówką
13:00 – prezentacja służby wojskowej w batalionach strzelców podhalańskich
14:00 – konkurs z nagrodami „Nowoczesna armia”
14:30 – warsztaty szkoleniowe: zasady udzielania pierwszej pomocy na polu walki
15:00 – prezentacja terytorialnej służby wojskowej
15:30 – poczęstunek wojskową grochówką
16:00 – prezentacja zawodowej służby wojskowej w 3 Batalionie Inżynieryjnym z Niska
16:30 – występ Sekcji Wokalnej Klubu 21 BSP w Rzeszowie
17:00 – prezentacja terytorialnej służby wojskowej
17:30 – warsztaty szkoleniowe: budowa, zakładanie maski pgaz oraz FOO