Współwłasność samochodu, a polisa OC – co warto wiedzieć?

Ktoś polecił Ci dopisanie współwłaściciela do samochodu? Nie wiesz, jak to wpłynie na polisę OC? A może nie wiesz, czy to faktycznie dla Ciebie dobra opcja? W takim razie zajrzyj do poniższego tekstu, gdy dostarczy Ci wielu przydatnych informacji! 

Współwłasność samochodu – o czym dokładnie mowa?

Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd stanowi własność więcej niż tylko jednej osoby. W takich przypadku dane osobowe wszystkich właścicieli znajdują się w dowodzie rejestracyjnym auta. Najczęściej na współwłasność samochodu decydują się osoby spokrewnione, ale warto wiedzieć, że istnieje też możliwość dopisania zupełnie obcego współwłaściciela, a więc na przykład może być to nasz partner, czy nawet dobry znajomy.

 

Takie dzianie ma swoje dobre strony – więcej o dopisaniu współwłaściciela na https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-dopisac-wspolwlasciciela-do-samochodu/ można przeczytać. Jednak pamiętajmy, że współwłasność oznacza też, że druga osoba będzie miała takie same prawa do danego pojazdu. Aby zatem uniknąć problemów, lepiej od razu postawić na godne zaufania osoby, najlepiej z bliskiego kręgu rodziny. 

Współwłasność samochodu a polisa OC

Choć współwłasność samochodu bywa dość ryzykownym posunięciem, to widać, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Mowa tutaj przede wszystkim o młodych kierowcach, ponieważ one zyskują na tym najwięcej. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe nie patrzą zbyt przychylnie na świeżych kierowców i zwykle oferują im polisę OC w dość wygórowanych stawkach.

 

Wiadomo, że nikt z nas nie lubi przepłacać, więc jeśli istnieją sposoby na ograniczenie wydatków, to chętnie z nich korzystamy. I tutaj właśnie dobrym wyborem okazuje się dopisanie do nowego samochodu współwłaściciela. Jednak nie mówimy tutaj o przypadkowej osobie, lecz o doświadczonym kierowcy, który jeździ ostrożnie i może poszczycić się brakiem stłuczek, czy kolizji na swoim koncie.

 

Bezszkodowa jazda jest doceniana przez towarzystwa ubezpieczeniowe i jeśli zajrzyjmy na https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-quada/, to dojdziemy do wniosku, że taki kierowca jest w stanie zmniejszyć swoją ratę za ubezpieczenie OC nawet do 30-60%. Wysokość zniżki zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, z jakim podpisał umowę, jak również od tego, jak długo ma uprawnienia do kierowania pojazdem i jak przedstawia się jego historia. Mimo wszystko i tak dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela sprawi, że zyskamy jego zniżki i ograniczymy wydatki na OC.

 

Musimy jednak pamiętać, że taka transakcja wyjdzie na korzyść obu stronom tylko wtedy, gdy nowy kierowca będzie brał przykład z tego doświadczonego i postawi na bezpieczną i rozważną jazdę. Jeśli przez swoją lekkomyślność doprowadzi do szkody, to niestety współwłaściciel ucierpi na tym najbardziej, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może mu zabrać część zniżek. Ich ponowne wyrobienie może zająć lata, więc zawsze warto dobrze się zastanowić, czy chcemy narażać siebie, czy swoich bliskich. 

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu?

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na dopisanie współwłaściciela do samochodu, to należy też dopełnić wszystkich formalności. Co to dokładnie oznacza? Jakie kroki podjąć, by dopisać współwłaściciela do samochodu? Współwłaścicielem możemy zostać dzięki zawarciu umowy darowizny lub sprzedaży. W przypadku najbliższej rodziny często stosowanym rozwiązaniem jest przekazanie części samochodu w darowiźnie, ponieważ to korzystniejsze pod względem podatków.

 

Co ważne, w darowiźnie możemy przekazać dowolną część pojazdu, a więc nawet 5% lub 10% i jest to dobrym wyborem, ponieważ dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma znaczenia, jaki jest podział procentowy udziałów. Większość z nich skupia się na bardziej doświadczonym kierowcy, więc to właśnie jego zniżki są brane pod uwagę.

 

Umowę darowizny najlepiej zawrzeć w formie pisemnej, uwzględniając dane obu stron, dane samochodu oraz datę i miejsce jej podpisania. Dodatkowo należy zawrzeć też oświadczenie o prawie własności pojazdu, oświadczenie o przekazaniu części udziałów i oświadczenie o ich przyjęciu. Taki dokument należy sporządzić w dwóch egzemplarzach i podpisać własnoręcznie.

 

Z poprawnie wypełnionym aktem darowizny należy udać się do urzędu skarbowego, by wypełnić dodatkowy dokument – druk PCC-1. Na jego podstawie urzędnik potwierdzi stopień pokrewieństwa, ponieważ od niego uzależniona jest wysokość kwoty podatku, którą trzeba zapłacić. W wielu przypadkach nie trzeba obawiać się żadnych opłat, ponieważ z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są osoby najbliżej spokrewnione, a więc rodzice, dzieci, czy małżonkowie. Na zgłoszenie darowizny jest 6 miesięcy od daty podpisania umowy.

 

Po załatwieniu formalności w urzędzie skarbowym, należy zgłosić się do wydziału komunikacji, ponieważ to właśnie tutaj dopiszemy kolejnego kierowcę do dowodu rejestracyjnego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dopisanie kolejnego właściciela do pojazdu należy również zgłosić do swojego ubezpieczyciela. Może to się liczyć z rekalkulacją składki przez towarzystwo, ale dla młodego kierowcy raczej będzie ona przystępniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj