Kto ty jesteś? Polak mały! Przedszkolaki z biało-czerwoną

Jak co roku przedszkola uczestniczyły w obchodach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Było gwarnie, wesoło i kolorowo. Ilość biało-czerwonych chorągiewek niejednego przechodnia zaskoczyła.

 

W uroczystościach pod patronatem Urzędu Miasta Sanoka wzięli udział podopieczni przedszkoli, prezentując między innymi umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Na wstępie dzieci odśpiewały Hymn Polski. Później gromko recytowały wiersz Władysława Bełza „Kto ty jesteś? Polak mały.” Energia, z jaką maluchy odpowiadały na pytania, była godna podziwu i braw. Zarecytowały również wiersz Władysława Janczarskiego „Barwy ojczyste” Przedszkolaki zatańczyły między innymi poloneza, krakowiaka, polkę i tańce góralskie. Była to swego rodzaju dźwięczna wędrówka po Polsce. Przypomniano również symbolikę barw narodowych.

Rynek od lat staje się sceną dla radosnych, rozśpiewanych i roztańczonych dzieci. Występom małych artystów przyglądali się burmistrz Tomasz Matuszewski, wiceburmistrzowie Grzegorz Kornecki i Artur Kondrat, sekretarz miasta Bogdan Struś,  przewodniczący Rady Miasta Andrzej Romaniak, wicestarosta Janusz Cecuła, Naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki Irena Penar oraz radni, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie przedszkolaków. Jak i wielu sanoczan, którzy korzystając ze słonecznej pogody chcieli nacieszyć oczy radością maluchów.

Jak podkreślił burmistrz Matuszewski, to święto – ważne i radosne – przypomina nam o poszanowaniu flagi i jej wyjątkowości, wszak nie zawsze dane nam było swobodnie wieszać ją publicznie.  Przy okazji zacytował słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Święto Flagi ma przypomnieć nam o polskich barwach i historycznym pochodzeniu oraz służyć budowaniu patriotyzmu.

Na koniec wszyscy odśpiewali piosenkę o naszym mieście:

Tak wiele na świecie jest miast

Tętniących swym życiem, co dzień

W zielonych alejkach wiosną kwitną kwiaty

Lecz ja właśnie mieszkać chcę tu

Gdzie San mnie kołysze do snu

Gdzie Grzegorz z Sanoka urodził się przed laty…

Ref: Sanockie domy ukryte we mgle

Skąpane w słońcu ulice

W kolorach tęczy jak w bajkowym śnie

Mienią się nam okolice

Może gdzieś indziej piękniejszy jest świat…

Ktoś o nim książkę napisze

A ja, choć dzisiaj tak mało mam lat

Kocham bieszczadzkie zacisze

 

– Powinniśmy częściej celebrować takie radosne święta, zwłaszcza teraz, kiedy jest tyle niepokoju obok. Powinniśmy również być dumni z tego, że jesteśmy Polakami i uczyć nasze dzieci historii – skomentowała wydarzenie jedna z mam. – Święto Flagi to święto radości, a takiej spontanicznej radości my Polacy bardzo potrzebujemy!