Wspaniała passa skrzypaczek i pianistki  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku

 

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do sukcesów gitarzystów i akordeonistów sanockiej szkoły. Tymczasem pozostałe sekcje instrumentalne nie pozostają w tyle i również mogą pochwalić się  osiągnięciami.

 

Na początku kwietnia bieżącego roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej, znany  z bardzo wysokiego poziomu i ogromnej konkurencji prezentujących się tam smyczkowców. Emilia Linka skrzypaczka PSM II st. w Sanoku stanęła w szranki z ponad 90  doskonałymi skrzypkami. W jej wykonaniu jury usłyszało jeden z najpiękniejszych w literaturze skrzypcowej Koncert d-moll Jeana Sibeliusa oraz wirtuozowski Polonez koncertowy D-dur Henryka Wieniawskiego. Emilia doskonale poradziła sobie z interpretacją obu tych znakomitych dzieł. Jej muzykalność, dojrzałość i pasja zostały nagrodzone w tym konkursie I lokatą.

 

W tym samym miesiącu odbywała się XX Jubileuszowa edycja Konkursu Skrzypcowego Janko Muzykant w Sochaczewie, na którym sanocką szkołę oprócz wspomnianej Emilki reprezentowały Zuzanna Leśniak oraz Aleksandra Urban z klasy V PSM I stopnia. Zuzanna zdobyła wiele słów uznania za muzykalną, wyrazistą i pełną zaangażowania prezentację Koncertu skrzypcowego Charlesa Beriota, oraz Mazurka Adama Wrońskiego. Emilka doskonale i wirtuozowsko wykonała utwory Wieniawskiego i J.S. Bacha. Obie skrzypaczki uzyskały II miejsce.

 

Wisienką na skrzypcowym torcie był występ Emilii Linki na XVIII Żyrardowskich Spotkaniach Skrzypcowych. Wśród ponad 70 znakomitych skrzypków biorących udział w konkursie Emilia została uznana największą indywidualnością, a wspaniałe wykonanie  utworów Sibeliusa i Wieniawskiego zaowocowało przyznaniem jej Grand Prix całego konkursu. Przy fortepianie towarzyszył jej gościnnie Krzysztof Stanienda, zaś młodszym dziewczynkom akompaniowała Oksana Drozdowska. Wszystkie trzy skrzypaczki są uczennicami klasy skrzypiec Pani Grażyny Dziok, która jest z nich bardzo dumna.

 

W dniu 11 -12 marca 2023 roku w Auli Szkoły Muzycznej w Trzcianie odbyło się rozstrzygnięcie IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego on- line. Po wysłuchaniu 131 prezentacji jury pod przewodnictwem prof. hab. Joanna Lawrynowicz-Just z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wysoko oceniło występ Pauliny Zubel –uczennicy PSM I i II st. w Sanoku z klasy fortepianu pani Oksany Drozdowskiej. Paulinka wywalczyła I miejsce w swojej grupie wiekowej.

Wszystkim gratulujemy i czekamy na kolejne laury.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj