Sprowadzenie auta z Włoch – co warto wiedzieć?

Sprowadzenie samochodu z Włoch wciąż budzi sporo pytań i wątpliwości. Dlaczego włoskie samochody wzbudzają zainteresowanie wśród Polaków? Gdzie szukać odpowiednich ofert? Jak sprawdzić pojazd przed zakupem? Jakie formalności trzeba załatwić przy sprowadzeniu auta z Włoch? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Dlaczego samochody z Włoch cieszą się taką popularnością?

Choć Polacy wciąż najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec, Francji, czy z USA, to widać, że coraz częściej interesujemy się też włoskimi pojazdami. Wynika to z wielu różnych czynników, a jednym z ważniejszych może okazać się unikalne wzornictwo. To właśnie włoscy producenci samochodów dokładają starań, by sprostać oczekiwaniom rynku i zachwycić nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki temu samochody z Włoch cechują się niebanalnym kształtem oraz luksusowym wyposażeniem.

Co ciekawe, zauważymy to nie tylko po najnowszych pojazdach, ale również tych nieco starszych, ponieważ one również zaopatrzone są w klimatyzację, a czasami nawet w fotele pokryte skórzaną tapicerką. Na zainteresowanie aut z Włoch wpływa również świetnie zachowana karoseria i brak śladów korozji. Wynika to nie tylko z tego, że Włosi dbają o swoje auta, ale również z tego, że panujące tam warunki pogodowe są znacznie korzystniejsze niż w naszym kraju.

Do tego, to właśnie Włosi przykładają ogromną wagę do regularnego serwisowania swoich pojazdów, a wiadomo, że regularne sprawdzanie i usuwanie drobnych usterek jest w stanie ochronić go przed poważnymi awariami.

Gdzie szukać włoskich pojazdów?

Decydując się na zakup samochodu we Włoszech, możemy pomyśleć o przejrzeniu ofert tamtejszych komisów lub prywatnych właścicieli. Na pewno dużym udogodnieniem będzie dostęp do profesjonalnych serwisów ogłoszeniowych i jednym z lepszych może okazać się autoscout24.it, ponieważ dostępny jest w wielu wersjach językowych, w tym również w języku polskim. Na tej stronie internetowej pojawiają się bardzo różne oferty, więc możemy poszukać nie tylko samochodu osobowego, ale również motocykla, samochodu dostawczego, czy ciężarówki.

Dużym ułatwieniem może być również dostęp do opcji filtrowania, ponieważ wystarczy ustawić nas interesujące parametry, a będziemy mogli przeglądać ogłoszenia zgodne z naszymi potrzebami. I tak za pomocą kilku kliknięć ustawimy markę i model samochodu, datę pierwszej rejestracji, czy cenę. Jednak jak wskazuje nam https://autoumowa.pl/, do dyspozycji mamy też wiele innych serwisów, które mogą ułatwić nam szukanie auta we Włoszech. Równie dobrze możemy skierować się na automobile.it, choć wsparcie tego serwisu docenią wyłącznie osoby znające język włoski.

Za pośrednictwem tego serwisu możemy szukać pojazdów nowych i używanych, ale również aut na wynajem, co z pewnością zainteresuje tych, którzy w niedalekiej przyszłości planują wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych. Innym, ale również przydatnym serwisem jest subito.it. Ta strona także obsługiwana jest tylko w języku włoskich i zapewnia dostęp do wielu różnych ogłoszeń motoryzacyjnych. Poza tym zawsze też możemy skierować się na Facebook Marketplace, ebay.it, czy nawet na autouncle.it.

Jak sprawdzić pojazd przed zakupem?

Jeśli chcemy mieć pewność, że uda nam się nabyć naprawdę dobry samochód, to zawsze powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie jego stanu technicznego, przebiegu, czy historii serwisowej. W ocenie stanu technicznego pomoże nam rzeczoznawca samochodowy lub lokalna stacja kontroli pojazdów. Z kolei historię serwisową, czy nawet przebieg pojazdu sprawdzimy na różnych stronach internetowych.

Pomocna może okazać się na pewno polska strona https://historiapojazdu.gov.pl/, ponieważ to ona pozwala nam sprawdzić, czy pojazd, który chcemy nabyć, nie jest po wypadkach, czy też nie był używany jako taksówka. Cennych informacji może dostarczyć nam także carfax.eu, carvertical.com., czy autodna.pl, a jeśli będziemy mieli trudności z rozszyfrowaniem wszystkich informacji, to zawsze możemy zapytać o radę kogoś bardziej doświadczonego.

Jak wyglądają formalności przy sprowadzeniu auta z Włoch?

Sprowadzenie samochodu z Włoch wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Przede wszystkim mowa tutaj o opłaceniu akcyzy, czy o wykonaniu badania technicznego w Polsce. Gdy uda nam się to już robić, to trzeba też zmierzyć się z rejestracją swojego nowego pojazdu. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zameldowania i przedłożyć wymagane dokumenty. Co zatem musimy ze sobą zabrać? Będzie to oczywiście potwierdzenie opłaty akcyzy oraz badania technicznego.

Co więcej, musimy również przedłożyć zaświadczenie o wniesieniu opłat rejestracyjnych, włoski dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży lub inny dokument potwierdzający naszą własność, a więc na przykład fakturę. Warto w tym miejscu zauważyć, że rejestracja sprowadzanego samochodu z Włoch zawsze odbywa się w dwóch etapach. Na początek dochodzi do rejestracji czasowej na trzydzieści dni, a później dopiero przeprowadzana jest rejestracja właściwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj