Pszczoły Karpackie – nasi dobrodzieje

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach zakończył się projekt „Pszczoły karpackie – nasi dobrodzieje” realizowany wspólnie z ukraińskim Wisznieńskim Collegem Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w ramach w Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014- 2020.

W ramach projektu w szkole w Nowosielcach powstała „Pasieka” Centrum Edukacyjno- Turystyczno- Promocyjne Pszczoły Karpackiej, która składa się z uli, tradycyjnej kłody bartniczej, barci pszczelarskich, budynku pasieczego wyposażonego w fotowoltaikę zasilającą kamery umieszczone w ulach oraz wagę elektryczną. Pasieka i jej zielone otoczenie wpisują się w pięciokilometrową, pieszo-rowerową ścieżkę edukacyjną, która również powstała w ramach projektu. Ponadto, w ramach działań projektowych, przeprowadzono m.in. konferencję i warsztaty pszczelarskie, a w szkole partnerskiej w Ukrainie piknik ekologiczny.

Edukacyjno-turystyczna działalność pasieki, wzbogacona o działania popularyzujące pszczelarstwo powoduje, że Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach to aktywne Centrum Edukacyjno – Turystyczno-Promocyjne Pszczoły Karpackiej. Podobne centrum powstało u partnera projektu z Ukrainy – Vyshhnieńskiego Collegeu Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego. Dlatego efekty projektu na pewno będą wpływać na mieszkańców powiatu sanockiego i rejonu gródeckiego ukazując szczególną rolę pszczoły karpackiej w przyrodzie i w życiu człowieka.

 

Link do reportażu

https://www.youtube.com/watch?v=ZONTfPJvHjU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj